Дневни архиви: 03/01/2016

Зимски рекреации: И санкањето „топи“ многу калории

  Сега кога првиот снег го дочекавме, препуштете се на фитнес активностите на снегот и останете во топ форма. Иако ви изгледа како забава на снег, санкањето троши дури 362-400 калории на 1 час. Со тоа, санкањето е супер физичка ...

Повеќе »

Во клубот 60 минути: Спречи ги болестите на 21-от век со древната кинеска тајна на долговечноста – Чи гонг

Чи гонг е кинеска вештина која во својата суштина ја носи идејата на таоизмот и смислата на егзистенцијата во својата микро- и макро- космичка поврзаност со природата и со универзумот. Изведувањето на лесните и флуидни движења, проткаени со еден совршено ...

Повеќе »

Божиќен колач: Кристштолен

Традиционален германски божиќен колач од фино тесто и многу кандирано овошје. 200 грама суво грозје 100 гр кандирана лимонова кора и кора од портокал 60 грама бланширани бадеми 100 мл рум шеќер во прав За првото тесто: 140 грама брашно ...

Повеќе »

Моќен антиоксиданс: Смути од јогурт и аронија

На неделното мени пред божиќните празници ви го препорачуваме ова моќно смути кое го смирува стомакот, ја намалува надуеноста и одлично го прочистува организмот. Дополнително дава енергија за убав почеток на денот. Потребни намирници – 2 дл јогурт, 1 дл ...

Повеќе »