Месечни архиви: јануари 2016

Божиќен колач: Кристштолен

Традиционален германски божиќен колач од фино тесто и многу кандирано овошје. 200 грама суво грозје 100 гр кандирана лимонова кора и кора од портокал 60 грама бланширани бадеми 100 мл рум шеќер во прав За првото тесто: 140 грама брашно ...

Повеќе »

Моќен антиоксиданс: Смути од јогурт и аронија

На неделното мени пред божиќните празници ви го препорачуваме ова моќно смути кое го смирува стомакот, ја намалува надуеноста и одлично го прочистува организмот. Дополнително дава енергија за убав почеток на денот. Потребни намирници – 2 дл јогурт, 1 дл ...

Повеќе »

Протеини кои ја расипуваат диетата

  Познато е дека протеините се најдобри сојузници во секоја диета. Но некои од нив не ни се потребни, го забавуваат процесот на слабеење, со тоа и потребно е сосема да ги избегнеме. Годинава кога ќе се „фрлите“ на диета, ...

Повеќе »

Чаша детоксикација пред божиќните празници

Влеговме во новата година дозволувајќи си нешто повеќе од вообичаените денови да изедеме и испиеме. Време е за детоксикација пред божиќните трпези. Подгответе напивка која го прочистува телото и помага во забрзувањето на метаболизмот. Потребни намирници – 1 литар вода, ...

Повеќе »

10 најлоши фотошоп-интервенции во 2015

Очигледно фотошоп-интервенциите не мислат уште да заминат од модниот свет, и покрај обидите од некои списанија во изминатата година да форсираат поприроден изглед. Да се потсетиме на 10-те фотошоп катастрофи во 2015 година. Августиот број на Вог Австралија на насловната ...

Повеќе »