Дневни архиви: 01/02/2016

Најпопуларни сирења и кашкавали за пица: Што со што најдобро „оди“

ребат за подготовка на бешамел прелив кај таканаречените бели пици.   Пицата доаѓа во безброј комбинации, па така во подготовката можат да се употребуваат различни сирења и кашкавали. Основното правило при избор на сирењето/кашкавалот е да се избегнуваат оние кои ...

Повеќе »

5 предности на кивито во диетите

  Антиоксидансите и витаминот Ц се најважни состојки на кивито. Количината на витамин Ц во 100 грама киви е дури 98 мг, што е двојно повеќе од лимонот и портокалот. Кивито се препорачува да се конзумира наутро. Го ублажува стресот ...

Повеќе »

Карневал во Венеција: Животот е чудесна бајка

  Посетата на Венеција секако е патување кое никогаш не се заборава. Средбата со градот кој се огледува во водата носи нешто од сновиденијата, мистиката, од чувството на нестварно. А една од најнестварните, а сепак така препознатливи појави во Венеција ...

Повеќе »

Тројна победа за Audi на изборот на најдобри автомобили за 2016 година

Читателите на списанието “Auto Motor und sport” го изгласаа Audi најдобар производител, со што брендот освои  три први места на анкетата  „Best Cars 2016“. Audi А1 беше прогласен за најдобар мал автомобил, Audi А4 е победник на категоријата „автомобили од ...

Повеќе »

Тренд на месецот: Новата колекција на Манго „Племенски дух“

Кендал Џенер позира за колекција која е создадена од природни материјали и со апликација на етно мотиви. „Племенскиот Дух“ е февруарски тренд инспириран од етно мотивите. Комбинацијата на материјали со принт и антилоп го оживува природниот карактер на обичниот тренд ...

Повеќе »

The bridal fashion night: Уникатно целовечерно доживување за идните невести

Идните невести  ќе имаат можност да ги видат најубавите венчални фустани на третиот „The Bridal Fashion Night“ , кој ќе се одржи на 5 февруари во 19 часот, во Македонскиот народен театар во Скопје. Вечерта која е во организација на ...

Повеќе »

Трендови на очила за сонце кои ќе доминираат оваа пролет/лето

Нови очила за сонце секогаш се добредојдени, особено во потоплите денови. Малата промена на лицето може да придонесе за голем стил, а доколку ги седите трендовите еве што форсираат познатите модни марки за претстојната сезона пролет/лето 2016. Бели рамки Анимал ...

Повеќе »

Без патетика: Честитки за Денот на вљубените што ќе ве насмејат

Оние кои си го прославуваат Денот на вљубените или барем испраќаат некаква порака на тој ден, сега имаат можност да останат настрана од патетиката, па наместо подарок со форма на срце, да испратат честитка со весела содржина. Честитките може да ...

Повеќе »