7 намирници кои треба да престанете да ги јадете за појадок

 

Појадокот е најважен оброк во денот, со негова помош го будите организмот и му давата енергија за цел ден. Но постојат дузина популарни а лоши оброци за појадок кој повеќе ви штетат отколку помагаат. Затоа, исфрлете ги од секојдневната навика.

slika 000

Мафини

Попуарни особено во Америка, а од неодмана и кај нас. Ова е најглупавиот појадок кој може да му го дадете на вашето тело. Ретко ќе најдете здрав мафин освен ако не сте го направиле сами и тоа од зеленчук.

Палачинки

Висококалоричен оброк кој освен со шеќер со ништо корисно не го снабдува вашето тело. Се согласуваме слатки се, но покорисни се како десерт после ручекот откако како „темел“ за почеток на енергичен ден. Од нив ќе спечалите само некој килограм повеќе, особено ако се подготвени од бело брашно. Маснотиите во нив и шеќерот само ќе ви го покачат шеќерот во крвта и многу брзо ќе почувствувате повторно глад.

slika 007

Чоколадни намази

Нутелата нема апсолутно никаква нутритивна вредност затоа што содржи „лешници“.

slika 009990

Сок од портокал

Мислиме на готови сокови, а не на цедени. Соковите кои ги купувате во тетрапак се полни со конзерванси и шеќер.

slika 000101

Пецива со сирење или путер

Ќе внесете само празни јагленохидрати со многу малку нутритивна вредност. Со други зборови, не се погодни за појадок ниедни кроасани полнети со сирења особено ако се уште и од лиснато тесто.

slika 00987

Енергетски плочки

Тоа е исто како да изедете половина чоколадо за појадок. Тоа што се енергетски не значи дека ќе ве снабдат со енергија туку со шеќер.

slika 001

Сланина

Тука е најголемата дилема, некои велат за, а некои се против неа. Содржи голем процент заситени масти и холестерол, а често и нитрати од кои може да добиете главоболка. И што има во неа корисно?

slika 00200

x

Check Also

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Врвна грижа за здравјето на семејствата Почнувајќи од денес, на сите клиенти ...