Авторски архиви: Jasmin K

Оскари 2017: Најдобри и најлоши мејкап изгледи и фризури

Освен по гламурната тоалета, ноќта на Оскарите беше во знакот и на убавите решенија на пминка и фризури, кои истотака ги следат модните трендови лансирани од познатите козметички куќи. Но сепак, сите ѕвезди не сјаеја исто. Всушност, на некои глумици ...

Повеќе »

Интернационалниот LEGO® фестивал доаѓа и во Македонија

  После Брно, Братислава, Загреб и Софија, официјалниот LEGO® фестивал за прв пат доаѓа и во Македонија, ексклузивно во Skopje City Mall. Во период од 04.03 до 26.03 Скопје ќе искуси едно уникатно доживување и забава, а посетители од сите ...

Повеќе »

Доделени наградите за филантропија ОКО за 2016 година

  На свеченоста која се одржа на 27 февруари 2017 година во  М6 Едукативниот центар во Скопје беа доделени   Наградите за филантропија ОКО за 2016 година. Цел на Наградите за филантропија ОКО е да се препознаат и јавно истакнат  компаниите, ...

Повеќе »

Романтична, стилизирана и секси пролет со новата колекција на women’secret

Пролетта во women’secret ни носи парчиња за двојна употреба. За романтичните денови и вечери тука се софистицираните парчиња во пастелни тонови, како и прилагодливи парчиња со тантела и провидни делови, за домашна атмосфера – стилизирани удобни модни парчиња, додека парчињата ...

Повеќе »

10 нови изгледи од Х&М кои многу ќе ви се допаднат

Х&М постојано ја надополнува пролетната колекција со нова понуда на модни парчиња. Во март, во фокусот се панталоните, сукњите, кошулите и џемперите со карнери, макси фустанчињата со цветен принт и кратките кожени јакни. Да не заборавиме и на фармерките и ...

Повеќе »

Едукација на младите за правилен третман и рециклирање на отпадот

Во рамки на платформата „Дали рециклирате!?“, „Пивара Скопје“, заедно со Амбасадата на Холандија во Македонија и компанииите „Пакомак“ и „Нула отпад“, започна проект за едукација на младите за начинот и придобивките од рециклирањето и правилниот третман на отпадот. Проектот се ...

Повеќе »

Моден гаф на Оскарите: Бланка Бланко без долна облека!

На црвениот тепих на ноќта на Оскарите ретко се гледаат модни гафови зашто сите познати лица кои доаѓаат на доделувањето на најпрестижните награди се обидуваат да бидат беспрекорно и примерно облечени. Сепак, тоа не беше случај со американската глумица Бланка ...

Повеќе »

Топ 10 најдобри течни пудри за пролет 2017

Со новата години ни пристигнаа и нови течни пудри од популарните и луксузни козметички компании. Формулите се збогатени, а дејството е долготрајно со покривност во текот на целиот ден. Новите пудри се со сјаен финиш и даваат чувство на „втора ...

Повеќе »

Уникатен шопинг и забава со „Ултра Распродажба“ во Капитол Мол

Шопингот е посебна култура исполнета со разни искуства и вредности кои секојдневно ги збогатуваат чувствата на голем број на луѓе. Со купувањето на модни парчиња секој ја креира својата личност преку својот изглед. Се истакнува и ги изразува карактеристиките кои ...

Повеќе »

Кадаиф манти и Кадаиф шницла – солени специјалитети од турската кујна

Кадаиф манти и Кадаиф шницла се типични турски специјалитети, а од неодамна станаа и едни од нашите омилени на балканската гастрономска мапа. Тие се доказ дека кадаифот, кој кај нас е главна состојка за прилично благиот десерт, одлично може да ...

Повеќе »