Авторски архиви: Jasmin K

„Страшниот суд“ – Моден перформанс на Златко Јовановски на Моден викенд Скопје

„После подолги размислувања, заедно со Моден викенд Скопје се договориме за моден перформанс бидејќи тоа е начинот кој одговара на претсавувањето на моите колкеции. Пеформансот вклучува и цела режија на сцената за оваа колекција, насловена „ Страшниот Суд” “, вели ...

Повеќе »

5 работи кои (можеби) не ги знаете за Том Форд

Важи за еден од најпознатите „зависници од работа“, а самиот за себе ќе каже дека работи нон-стоп, „се додека сум буден, работам“. 1. За да го издржи тоа „нон-стоп“ темпо на работа, во текот на денот практикува три пати получасовна ...

Повеќе »

„Дрвени приказни”: Изложба на накит на Глигор Кузмановски

Дизајнерот на накит од дрво Глигор Кузмановски на 21 октомври (вторник) во 20 часот ќе ја отвори својата изложба „Дрвени приказни” во скопското арт-кафе „Концепт 37“. „Дрвени приказни” претставува омнибус од повеќе приказни работени во последниве година-две. Дизајнерот на модни ...

Повеќе »

Скопјани вклучија розово светло во знак на поддршка во борбата против рак на дојка

Жителите на повеќе скопски населби, како и низа познати угостителски објекти, деновиве вклучија розово светло и станаа дел од акцијата на Авон (Avon) за поддршка во борбата против рак на дојка. „Засвети розово“ е несебичен чин на солидарност со сите ...

Повеќе »

Јованка Јанкоска:Филигранот е мојот ракопис за уметноста на создавањето

„Нашата народна традиција, нашето богато македонско културно наследство е големиот извор на инспирации. Тоа е основата, почетокот од кој се движам кон дизајнот што ми е близок, што го градам со години и би сакала да биде мој уметнички израз“, ...

Повеќе »

Арт ограда – Изложба на отворено во Карпош

На само еден ден пред почетокот на десеттото издание, Моден викенд Скопје во соработка со Општина Карпош, на 22 октомври, во 11 часот ќе отвори изложба на отворено наречена „Арт Ограда“, составена од фотографии од најновите креации на дизајнерите – ...

Повеќе »

Есенска нега: Пилинг за лице од костени

Една од најпознатите есенско-зимски намирници, костенот, е одличен за пилинг. Познати се хранливите вредности и лековитите својства на костенот. Плодовите на костенот се извондредно хранливи и содржат голем број на витамини и минерали, меѓу кои се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, ...

Повеќе »

Среќен роденден, Кендис!

Родена е на 20 октомври 1988 година во Мои Ривер, Јужна Африка, на само 15 годишна возраст почнува да се занимава со манекенство откако еден моген агент ја открива додека таа купува на локалниот пазар. Кариерата вртоглаво започнува, ги носеше ...

Повеќе »

Гастрономското мени на државниците

Деновиве Милано е домаќин на најголемиот меѓународен самит АСЕМ, кој донесе во овој град десетици дипломатски делегации, шефови на држави и влади, за да дискутираат на темата „Одговорно партнерство за одржлив раст и безбедност.” Ова е десетта средба меѓу Азија ...

Повеќе »

Кула од Профитероли – најпосакуваниот грандиозен кремаст десерт достапен и кај нас само во Magic Cake

Профитерол е крцкава слатка топка од тесто исполнета со ванила крем, прелиена со неодолив чоколаден сос по француски рецепт понекогаш со сладок карамел или шлаг. Ова прекрасно слатко задоволство денес се произведува во целиот свет, но секаде добива по некој ...

Повеќе »