Авторски архиви: Jasmin K

Поглед одблизу на MANGO Premium: пролет/лето 2017

Колекцијата Манго Премиум не остава без здив со своите интересни модни парчиња и комбинации на бои. Оваа сезона црвениот Манго фустан со нагласен ремен ќе го носиме со виолетови чорапи и сандали со висока потпетица. Црвените детаљи се присутни и ...

Повеќе »

8 пастелно-зелени модни парчиња од новите колекции

Популарната пастелно-зелена боја е присутна во најразлични форми во пролетните колекции на „хај-стрит“ брендовите. Манго оди и чекор понатаму претставувајќи дури и кожена јакна во оваа убава нијанса. Меѓу понудата наоѓаме и прекрасни пастелно-зелени фустанчиња со цветни принтови, како и ...

Повеќе »

Маска за лице од морков како природен ботокс

Со маската од морков ќе ги отстраните уморот и брчите од лицето, а делува и како природен ботокс. Познати се благодетите на морковот – изобилува со витамини, содржи етерско масло, пектин, јаболкова киселина, фитостерин, аспарагин, глутамин, пентозин, скроб, целулоза, слуз, ...

Повеќе »

Во Епицентар денес и утре голема журка со познатите DJ Hell и Moodymann

Овој викенд програмата на клубот Епицентар е од историско значење за културата и клупската сцена на нашата земја. Како ретко кој клуб во светот ќе имаме можност да проследиме две гигантски уметнички појави кои со својата визионерска улога и генијалност ...

Повеќе »

Колекција Кристијан Лубутен пролет/лето 2017: Чевли инспирирани од 60-те години

Новата колекција на чевли од познатиот француски дизајнер Кристијан Лубутен е инспирирана од забавните 60-ти години. Колекцијата содржи и модели на кои влијание имале и модернистите, но и рокенрол стилот на Стоунси. Во фотогалеријата погледнете ги највпечатливите модели.

Повеќе »

Нокти во пастелни тонови: 13 идеи од Pinterest

Пастелните нијанси се популарни за оваа сезона, а комбинацијата на неколку пастелни тонови на ноктите изгледа многу романтично. Не заборавајте дека ѕвезди меѓу пастелните нијанси се сивата, нијансата на праска и nude нијансата. Секако, пастелно зелената и жолтата делуваат многу шик, ...

Повеќе »

На 20-ти март Беа Џонсон во Скопје: Како до една тегла ѓубре годишно?

Инициран од неформалната група на граѓан(к)и „Од нула до нула“, на 20 март (понеделник) во Скопје ќе се случи настанот „Беа Џонсон во Скопје: Како до една тегла ѓубре годишно?“. Осмислен како прва во низата активности коишто ќе имаат за ...

Повеќе »

Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе

Што значи италијанскиот гламур навистина? Што ги прави Италијанците толку посветени на дизајнерската естетика? Дали е темел поставен во нивната историја и култура или едноставно DNA нишка во нивните гени?! Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои ...

Повеќе »

Ви треба инспирација за посна храна? Три посни салати за мерак!

Доколку ви недостига инспирација за превкусни посни салати, ова се нашите три фаворити. Салата со праз и со туна Потребни намирници – 1 кг компир, 2 големи конзерви туна (во парчиња), 1 поголем праз (или два помали), 10-на кисели краставички, ...

Повеќе »

8 мантилчиња за променливите пролетни денови

Мантилчето е вистински моден спасител за променливото време во текот на пролетта. Лесно се комбинира зашто одлично „стои“ со лежерни дневни комбинации составени од фармерки и патики, а подеднакво добро изгледа со елегантни панталони за на работното место. Па доколку ...

Повеќе »