Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

За максимално слабеење во 10 дена: Диета со брокули

Брокулите се сметаат за едни од најздравите намирници, а можат да ви помогнат и во процесот на ефикасно и брзо топење на килограмите. Диетата е конструирана за максимално слабеење во период од 10 дена, а за овој краток период се ...

Повеќе »

Најдобри сирења за фит форма

Љубителите на сирење, дури и кога е во прашање диетата, нема да се откажат од ова вкусно јадење. Но кои сирења имаат најдобра нутритивна вредност, а кои да ги користиме кога се грижиме за добрата линија? Еве го одговорот. Овче ...

Повеќе »

Диета фаворит за 2017: Со MIND диетата до минус килограми и здраво срце

MIND диетата е меѓу првите три најдобри диети прогласени од нутриционистите за 2016 година, а годинава дефинитивно ќе биде водечка диета со оглед на ефикасноста, доброто влијание врз здравјето и зголемениот број на нејзини следбеници. Диетата е комбинација од најпопуларните ...

Повеќе »

Пробајте ја „Буда диетата“ базирана на античка мудрост и модерна наука

Една од најмодерните диети на денешницата е диетата наречена Буда, промовирана од писателот, научник и зен будист Ден Зигмонд. Неговата книга „ Буда диета – Античка уметност за губење на килограми без да го загубиме умот“ доживува неверојатни успеси во ...

Повеќе »

5 митови и заблуди за јаболковиот оцет и слабеењето

Јаболковиот оцет е прифатен во диетите како помошно средство за побрзо губење на килограмите. Но дали е тоа само „празно“ верување, со оглед на тоа дека за ваквото тврдење не постојат цврсти научни докази. Точно е дека јаболковиот оцет дава ...

Повеќе »

Јајцата и слабеењето одат „рака под рака“: 5 причини затоа!

Аминокиселините се основни состојки на протеините, а од сите во јајцата е најважен леуцинот. Токму тој е одговорен за слабеењето. Научниците потврдија дека јајцата ја содржат најбогатата мешавина на есенцијалните аминокиселини. Еве ги клучните 5 причини зашто да конзумирате јајца ...

Повеќе »

Јаболковиот оцет и диетите: Колку и како?

Со години слушаме дека јаболковиот оцет помага во борбата против вишокот килограми, а сега тоа е конечно и научно докажано. Група американски лекари и нутриционисти чие истражување е објавено во списанието Journal of Functional Foods докажаа дека конзумирање на јаболков оцет пред ...

Повеќе »

Лутите пиперки ги „топат“ килограмите: Колку ни се потребни дневно?

Сите оние кои имаат проблем со килограмите, можат да најдат помош во лутите пиперчиња кои не само што го контролираат гладот туку и го забрзуваат слабеењето. Редовното конзумирање на лути пиперки помага во полесно разградување на масните наслаги. Новите истражувања ...

Повеќе »

Краток водич за хроно исхрана

Предностите на хроно исхраната се многубројни, покрај тоа што ќе се чувствувате енергично и покрај тоа што лесно ќе може да се ослободите од вишокот на килограми, можете и да уживате во разновидноста на вкусовите без да ги броите калориите. ...

Повеќе »

Убавите „летни“ тела за на плажа се креираат во зима: 5 начини како

Познато ви звучи поговорката „Убавите тела за на плажа се креираат во зима“? Ако до сега случајно не сте ја чуле, време е да ја запомните. Зашто навистина е така. Иако топлата зимска гардероба, палтата и предимензионираните џемпери, успеваат да ...

Повеќе »