Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Шведската диета, контра-одговор на нутриционистите: Мастите не се штетни за слабеење, ниту сланината!

Пресврт во препораките за исхраната доаѓа по објавените резултати од двогодишното големо истражување направено во Шведска. По истражувањето, шведските доктори доаѓаат до заклучокот дека „путерот, маслото, маслиновото масло, полномасната павлака и јогурт, па и сланината не се штетни намирници. Вистината ...

Повеќе »

Која е најдобрата вежба за супер стегнат задник

Ова е омилената вежба на многумина кои се занимаваат со фитнес. Вежбата ги активира сите мускули на задникот и колковите, но го зајакнува и стомакот. Уште поефикасна е ако нозете ги подигнете на столица, или кревет. Се вика мост и ...

Повеќе »

Мандарината, идеална намирница за витка линија: Коктел за детоксикација и слабеење

Мандарината се состои од 85 отсто вода кое телото ја користи за да се исчисти од токсините и да го забрза метаболизмот. Една мандарина содржи само 64 килокалории и 0,4 грама масти што ја прави врвна намирница за слабеење. Мандарината ...

Повеќе »

Конечно, докажано: Зумбата согорува најмногу калории

Најновото истражување кое доаѓа од Оскфорд ја разрешува конечно дилемата со која аеробна активност се согоруваат најмногу калории. Тоа е танцот, односно зумбата. Научниците тврдат дека токму танцот во група, односно во друштво, подобро влијае на нашето здравје отколку стандардните ...

Повеќе »

Златко Николовски советува: Идеален појадок за фит форма

Личниот фитнес тренер, Златко Николовски одговара на најчесто поставуваното прашање – зошто ни треба појадокот.   Николовски: Не го прескокнувајте појадокот. Појадокот на телото и на мозокот им го дава потребното „гориво“ за работа после преспиената ноќ. Освен давање на ...

Повеќе »

Тридневна диета со јаболки: Три килограми за три дена

Сте слушнале за диетата со јаболки која гарантира дека за само 62 часа ќе изгубите три килограми? Познато е дека краткотрајните и ригорозни диети се прпорачуваат само на оние со добро здравје, па ќе напоменеме дека оваа диета не треба ...

Повеќе »

Македонецот Бранко е Мистер фитнес боди

На изборот за Супермодел на Универзумот 2015 кој се одржа во Софија, Бугарија, претставникот на Македонија Бранко Цвијетиќ ја освои титулата Мистер фитнес боди, награда за најубаво тело. На овој избор учествуваа машки и женски модели од 25 држави. Бранко ...

Повеќе »

Марина Стоилкова Симеонова советува: Што да јадеме пред и после аеробик тренинг

Марина Стоилкова Симеонова, инструктор по аеробик во клубот „60 минути“, ни препорачува како да се храниме пред аеробните активности и по нив за да го ползуваме максимумот од вежбањето. Што да јадеме пред и после тренингот по аеробик  за да ...

Повеќе »

Златко Николовски, персонален фитнес тренер: Часовите и диетниот режим се дефинираат според целта на клиентот

„Придобивките од ангажирањето на личен фитнес тренер се големи. Според мене најголема придобивка е тоа што некој друг се грижи за тоа што ќе јадете, што ќе вежбате, и постојано ве мотивира да го постигнете тоа, додека кога вежбаме сами ...

Повеќе »

Интензивни кардио тренинзи за брзо и ефикасно согорување на вишокот масти со Марина Стоилкова Симеонова

„Со аеробик се бавам од прилика исто време колку што сум инструктор. Со аеробикот од поблизу се запознав кога бев студент на Факултетот за физичка култура, таму го проучував малку. Потоа, имав можност да заминам во странство каде што цела ...

Повеќе »