Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

Намирници кои (незабележливо) не дебелеат

Ако мислевте дека мрсната храна најмногу дебелее, грешите. Овие намирници за кои сметаме дека се здрави и дека немаат многу калории, сепак изобилуваат со скриени шеќери. И потоа се чудиме, како тоа на диета сме, а килограмите се зголемуваат. Мусли ...

Повеќе »

Како путерот од кикиритки делува на слабеењето

Истражувањето објавено во „Британски журнал за исхрана“ се фокусира на тврдењето дека луѓето кои јаделе путер од кикиритки за појадок, покажале намалена потреба за храна во наредните дури 12 часа! Како путерот од кикитики навистина делува во процесот на слабеење, ...

Повеќе »

За максимално слабеење во 10 дена: Диета со брокули

Брокулите се сметаат за едни од најздравите намирници, а можат да ви помогнат и во процесот на ефикасно и брзо топење на килограмите. Диетата е конструирана за максимално слабеење во период од 10 дена, а за овој краток период се ...

Повеќе »

Најдобри сирења за фит форма

Љубителите на сирење, дури и кога е во прашање диетата, нема да се откажат од ова вкусно јадење. Но кои сирења имаат најдобра нутритивна вредност, а кои да ги користиме кога се грижиме за добрата линија? Еве го одговорот. Овче ...

Повеќе »

Диета фаворит за 2017: Со MIND диетата до минус килограми и здраво срце

MIND диетата е меѓу првите три најдобри диети прогласени од нутриционистите за 2016 година, а годинава дефинитивно ќе биде водечка диета со оглед на ефикасноста, доброто влијание врз здравјето и зголемениот број на нејзини следбеници. Диетата е комбинација од најпопуларните ...

Повеќе »

Пробајте ја „Буда диетата“ базирана на античка мудрост и модерна наука

Една од најмодерните диети на денешницата е диетата наречена Буда, промовирана од писателот, научник и зен будист Ден Зигмонд. Неговата книга „ Буда диета – Античка уметност за губење на килограми без да го загубиме умот“ доживува неверојатни успеси во ...

Повеќе »

5 митови и заблуди за јаболковиот оцет и слабеењето

Јаболковиот оцет е прифатен во диетите како помошно средство за побрзо губење на килограмите. Но дали е тоа само „празно“ верување, со оглед на тоа дека за ваквото тврдење не постојат цврсти научни докази. Точно е дека јаболковиот оцет дава ...

Повеќе »

Јајцата и слабеењето одат „рака под рака“: 5 причини затоа!

Аминокиселините се основни состојки на протеините, а од сите во јајцата е најважен леуцинот. Токму тој е одговорен за слабеењето. Научниците потврдија дека јајцата ја содржат најбогатата мешавина на есенцијалните аминокиселини. Еве ги клучните 5 причини зашто да конзумирате јајца ...

Повеќе »

Јаболковиот оцет и диетите: Колку и како?

Со години слушаме дека јаболковиот оцет помага во борбата против вишокот килограми, а сега тоа е конечно и научно докажано. Група американски лекари и нутриционисти чие истражување е објавено во списанието Journal of Functional Foods докажаа дека конзумирање на јаболков оцет пред ...

Повеќе »

Лутите пиперки ги „топат“ килограмите: Колку ни се потребни дневно?

Сите оние кои имаат проблем со килограмите, можат да најдат помош во лутите пиперчиња кои не само што го контролираат гладот туку и го забрзуваат слабеењето. Редовното конзумирање на лути пиперки помага во полесно разградување на масните наслаги. Новите истражувања ...

Повеќе »