Фитнес&Диети

Фитнес и Диети

„ProteinLab“ – нова специјализирана продавница за спортски суплементи

На 8-ми април Скопје ќе добие нова продавница, специјализирана за додатоци во спортската исхрана. На полиците на „ProteinLab“ ќе може да се најде широка палета на производи од брендовите кои се веќе докажани на глобалниот пазар на суплементи со својот ...

Повеќе »

Како делува хормонот адреналин на слабеењето

Адреналинот се излачува од надбубрежната жлезда во текот на вежбањето и испраќа порака на телото да почне да ги топи масните наслаги. Овој хормон влијае на нивото на сите други хормони, особено на хормонот на раст, кортизолот и тестостеронот (кои ...

Повеќе »

7-дневна диета со јаготки за минус 3 килограми

Искористете ја сезоната на јагоди и испробајте ја оваа диета која гарантира дека за една седмица ќе загубите 3 килограми. Јагодите се богати со витамин Ц и со фолна киселина, одлични се за регулирање на метаболизмот, а се препорачуваат и за ...

Повеќе »

Сос за салата кој ги топи килограмите

Сите свежи салати се одлични сојузници во процесот на слабеење. Но сосот (дресингот) кој често се користи во салатите може да биде екстремно калоричен. И оттука настанува проблемот. Велите јадете само салата, а килограмите не се топат. Прашање е дали ...

Повеќе »

5 намирници кои треба да ги јадете за вечера ако сакате да ослабнете

Ако сакате побрзо и успешно да ослабнете никако не прескокнувајте ја вечерата, туку почестете се со залчиња составени од намирници кои не само дека нема да го отежнат губењето на килограми туку ќе помогнат да ослабнете. Јогурт Немасен јогурт – ...

Повеќе »

Диета која дава брзи резултати: Пробајте ја Периконе

Популарната Периконе диета е осмислена од доктор Николас Периконе, и освен брзо губење на килограми, диетата гарантира и „пеглање“ на лицето. Периконе е остар противник на ботоксите, смета дека зацврстувањето на кожата може да го направиме со правилно избрана храна, ...

Повеќе »

Апчиња за слабеење: Кои се најдобри согорувачи на масти?

За согорување на маснотиите, а со тоа и на килограмите, често се препорачуваат двата најпознати согорувачи – Л карнитинот и зелениот чај. Овие познати согорувачи на масти помагаат полесно да дојдете до посакуваната цел – витко тело и рамен стомак. Некои ...

Повеќе »

3 ситуации во кои вагата покажува лажни килограми

Доколку сте на диета, доволно е да се мерите еднаш неделно, а после диетата се препорачува да се мерите на секои две недели. Оние пак, кои не се на диета, а сакаат да ја следат својата телесна тежина, доволно е ...

Повеќе »

3 основни правила за рамен стомак

Познато е дека салото кое се наталожува околу стомакот најтешко се симнува. Но доколку ги следите овие 3 правила, вашиот стомак нема веќе да ви претставува непријатност туку задоволство да го покажете. Прво правило Можеби ова нема да ви звучи ...

Повеќе »

Дукан диета: Со 4 фази до максимално слабеење

Слична е на Аткинсовата диета и се темели на протеински денови. Диетата Дукан измислена од Пјер Дукан го освои светот со реченицата „може да јадете колку што сакате“. Диетата Дукан има четири фази. Првите две водат до нагло губење на ...

Повеќе »