Козметика

Топ 8 парфеми на база на цитрус – совршени за температури над 40 степени

Секако дека летото бара посвежи и полесни парфеми во споредба со студените денови, но кога температурите стануваа неподносливи и се искачуваат над 40-от степен, тогаш ни се најнеопходни и најпријататни парфемите на база на цитрус – односно, лимон, лимета, грејпфрут ...

Повеќе »

Не поднесувате дезодоранс? Еве ги 4-те најдобри природни замени

Не ги поднесувате хемиските состојки во дезодорансите, ви ја иритираат кожата и ви создаваат црвенило? Еве ги 4-те најдобри замени за дезодоранс кој се 100 отсто природни. Свеж сок од лимон Со памуче истријте ги наутро пазувите со свеж сок ...

Повеќе »

Топ 5 нови производи за заштита од сонце

Доколку се изложуваме на сончање во текот на топлиот период, неопходно е да користиме крема за сончање. Штетноста на сончевите зраци е веќе позната, а вистински одбраната крема со висок заштитен фактор ни е повеќе од неопходна. Кои се новитететите ...

Повеќе »

Лакот за нокти ни го открива карактерот

При изборот на боја на лакот, обично размислуваме за тоа како ќе ни одговара со облеката, но не и со карактерот. Сепак, токму изборот на бојата може да открие нешто за во очите на другите. По правило, зад црвениот лак ...

Повеќе »

5 козметички производи кои во текот на летото треба да се чуваат во фрижидер

Познато е дека некои од производите за убавина не треба да се чуваат во купатилото во текот на целата година бидејќи не „трпат“ влага, но можеби е помалку познато дека постојат козметички производи кои најбргу се расипуваат во текот на ...

Повеќе »

5 најдобри течни пудри за мрсна кожа

Сте пробале се и сеуште се борите со мрсната кожа? Ако имате мрсна или комбинирана кожа, веројатно често се соочувате со проблемот на непријатен сјај на лицето во текот на денот, па дури и на размачкување на шминката. Не постои ...

Повеќе »

Топ 5 креми за бронзен тен без сончање

Со потоплите денови кога носиме полесна гардероба добиваме желба и за убав, бронзен тен. Сепак, до летниот одмор некои треба уште да почекаат, а други – иако е веќе тука – не сакаат прекумерно да се изложуваат на сонце. За ...

Повеќе »

Најефикасно отсранување на влакна: Направете сами египетска депилација

Египѓанките ја употребуваат од најстарите времиња, но овој тип на депилација се повеќе станува модерен денес и во Европа. Ваквата депилација вклучува само природни состојки, а доколку редовно се употребува со текот на врмето влакненцата на кожата стануваат се поретки ...

Повеќе »

Шминкање соодветно за топлите денови

Како да се избегне размачканата и растопена шминка и покрај летните горештини. На плажа Шминката на плажа мора да биде минималистичка. Употребете ја само онаа шминка без која навистина не можете, шминка која не пропушта вода односно водоотпорна. Лице На ...

Повеќе »

Домашна купка и маска за летна нега на стапала

Топлите денови се пред нас, како и лесната облека и сандалите. А од сандалите се надѕираат вашите убаво-негувани стапала. Колку и да се дотераме, ако на петицата се гледа тврда, неуредна и испукана кожа, тоа ја открива нашата негрижа кон ...

Повеќе »