Козметика

На летување, далеку од фризерскиот салон

Како да ја подготвите косата за лето? Која фризура да ја одберете? Тоа се прашања кои не мачат секое лето додека се подготвуваме да заминеме на годишен одмор. Да се заштити косата од сонцето е прво и основно правило за ...

Повеќе »

Најефикасно отсранување на влакна: Направете сами египетска депилација

Египѓанките ја употребуваат од најстарите времиња, но овој тип на депилација се повеќе станува модерен денес и во Европа. Ваквата депилација вклучува само природни состојки, а доколку редовно се употребува со текот на врмето влакненцата на кожата стануваат се поретки ...

Повеќе »

Шминка за топлите денови

Како да се избегне размачканата и растопена шминка и покрај летните горештини. На плажа Шминката на плажа мора да биде минималистичка. Употребете ја само онаа шминка без која навистина не можете, шминка која не пропушта вода односно водоотпорна. Лице На ...

Повеќе »

Летна нега: Маникирање во 10 чекори

Да имате беспрекорни нокти потребни се вкупно 30 минути маникирање кое можете сами да го направите. Следете ги само 10-те чекори. 1 чекор – Отстранете го стариот лак со квалитетен маслинов отстранувач на лак за нокти. 2 чекор – Направете ...

Повеќе »

Наша препорака: Топ 5 најдобри женски парфеми за лето 2014

Како и музиката така и парфемот може да ги разбуди и стимулира чувствата. Затоа не штедете на добар парфем. Толку многу парфеми секоја година се појавуваат на пазарот, а ако ние се прашуваме овие се најдобрите од најновите парфеми за ...

Повеќе »

Нов тренд – екстензија на трепките за драматичен поглед

Новиот тренд доаѓа од Лондон и ги зафати европските дами како да станува збор за вистинска модна треска. Околу 100 евра чини новиот тренд на продолжување на трепките за да добиете драматичен поглед. Задоволните клиенти велат дека после овој третман ...

Повеќе »

Направете сами – луксузни масла за нега на тело

По студените денови кожата на одредени делови од телото треба да биде обновена за да биде целосно подготвена за претстојните топли денови. Ова  најдобро ќе го постигнете со масажа на критичните делови со различни масла кои можете да ги направите ...

Повеќе »

Цветна вода за нега на кожата

Хидролатите или цветнaта вода се нуспроизводи на етеричните масла. Тие се состојат од вода и етерични масла, а во природната козметика често се користат за хидратација во форма на благ тоник, бидејќи не содржат алкохол. Цветната вода е многу нежни ...

Повеќе »

Природни купки за тело

Сите сакаме топли и релаксирачки бањи кои ни го даваат тоа прекрасно чувство дека конечно правиме нешто само за себе. Сепак бањите не се препорачуваат повеќе од три пати неделно, бидејќи со капењето се отстрануваат маснотиите од кожата кои мора ...

Повеќе »

Природен тоник за нега на кожата по сончање

Во последниве години има се повеќе предупредувања за штетните ефекти на сончевите зраци врз нашата кожа, но и понатаму многумина од нас обожаваат да се сончаат. Познати се советите дека треба да се избегнува изложувањето на сонце од 11 часот ...

Повеќе »