Колекции

11 фустани од Х&М за матурски и вечерни излегувања

Пролетната сезона е позната по бројни забави и матурските вечери, а да се најде фустанче за свечена пригода знае да биде вистински предизвик. Х&М лансираше колекција составена од 11 фустани дизајнирани токму за вакви пригоди. Колекцијата е насловена „Вечерна елеганција“. Материјалите ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Трет ден

По три дена и тринаесет модни ревии, вчеравечер заврши петнаесеттиот Моден викенд Скопје кој се одржуваше во салонот „Порше Македонија“. Последната вечер од тридевниот моден настан за сезоната пролет-лето 2017 година, ја отвори „Walone fashion group“ со колекцијата „Plumes et ...

Повеќе »

Женска колекција од HUGO BOSS: Живи бои и весели принтови!

Интензивни бои, разиграни принтови, меки линии и врвни материјали – откријте што ни носи новата колекција на Хубо Бос за сезоната пролет/лето 2017. За потоплите денови Хуго Бос го форсира лежерниот дамски стил, а колекцијата е инспирирана од британскиот поп-арт. ...

Повеќе »

Колекција пролет/лето 2017 – „Моја Африка“ од Алшар

Инспирацијата за колекцијата пролет/лето 2017 на модната дизајнерка Силвија Михајловска (Алшар) е од филмот „Моја Африка“, поточно од ликот Карен кој го глуми Мерил Стрип – прикажана како борец, голем индивидуалист, истовремено силна и принципиелна личност. Колекцијата го има сенсот ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Втор ден

Вториот ден од пролетното петнаесетто издание на Моден викенд Скопје продолжи со пет ревии, вчера во салонот „Порше Македонија“. Модниот ден го отвори групната ревија на 15-те студенти од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија, наречена ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Прв ден

Со најновите креации за пролет/лето 2017 на Јована Филиповиќ поддржана од „Пелистерка“, беше отворен петнаесеттиот Моден викенд Скопје, вчеравечер во салонот „Порше Македонија“. „Жената е како водата. Едноставна, единствена, ладна, мирна, брановита. Наизглед мирна, а незамисливо моќна. Токму таква е ...

Повеќе »

11 костими за капење од популарните модни марки

Годинава се особено популарни дводелните костими за капење кои ги наоѓаме кај речиси сите „хај стрит“ модни марки. Високите гаќички кои го покриваат стомакот, а кои беа хит минатото лето, се сеуште во игра, но и едноделните костими со ретро ...

Повеќе »

11 пролетни сукњи што со задоволство ги носиме и лесно ги комбинираме

Пролетните колекции на популарните модни марки нудат разноличност на модели на миди и макси сукњи. Во колекцијата на Манго најдовме покласични модели кои се совршени за на работното место или пак, за вечерни излегувања, додека во колекцијата на Pull & ...

Повеќе »

Топ 8 секси чифта чевли за вечерно излегување од колекциите пролет 2017

Исто како што се присутни во пролетните колекции на луксузните модни марки од типот на Долче и Габана, Прада, Гучи и Валентино, свечените чевли за вечерни излегувања ги наоѓаме и во новите колекции на популарните хај-стрит модни марки, како Манго, ...

Повеќе »

Незаборавни моменти го отсликаа Nike Air Max Day

Скопје заедно со Белград, Берлин, Њу Јорк, Москва, Сао Паоло и други светски метрополи го прослави Air Max Day. Мистериозната џиновска кутија која една недела го привлекуваше вниманието на илјадници луѓе, денес по повод триесеттиот роденден на Air Max беше ...

Повеќе »