Колекции

3 џемпери од STRADIVARIUS вредни за внимание

Во разноличната понуда на џемпери од есенските колекции издвојуваме три фаворити поради специфичниот детаљ – панделката. Имено, меките џемпери на грбот имаат длабок изрез кој „под контрола“ го држи една свилена, црна панделка. Во продажба се во Stradivarius, а слични модели ...

Повеќе »

Колекции есен/зима 2017 во FASHION&FRIENDS

Најпознатата мултибренд продавница во регионот – FASHION&FRIENDS ја претставува рекламната кампања за есен/зима 2017 под наслов „ The grass is always green “. Романтично бегство од градската врева, авантуристички дух и изглед како од соништата со доза на бунтовништво во ...

Повеќе »

Нова модна ера во Македонија на Ивана Кнез – #Concept2020

Дали ние, луѓето, живееме во свет на криза со идендитет, колку мажите и жените се различни или еднакви, но и колку човечките битија се робови на општеството кое сами го креираат?!, се само дел од прашањата кои креаторката Ивана Кнез ...

Повеќе »

Како да ја истакнете женственоста во зима?

Со намалувањето на температурите, на дамите им станува потешко да ја истакнат женствената фигура под неколкуте слоеви облека. Што можете да направите за да изгледате беспрекорно во периодот кој следува? Носете впечатлив капут! Тој ќе ви даде можност да бидете ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: #Stopthetraffik Втор ден

Вториот моден ден во хотелот „Скопје Мериот“, продолжи вчера со уште пет модни ревии, во рамките на есенскиот Моден викенд Скопје. На првата ревија се претставија студентите кои се под менторство на дизајнерката Лидија Георгиева од „Институтот за дизајн и инжењеринг ...

Повеќе »

12 модели на долги палта од есенските колекции на „хај стрит“ брендовите

Дождливите денови и се пониските температури не натераа да почнеме да размислуваме за палто (и секако да го облечеме). Меѓу разноличната понуда во есенските колекции на популарните „хај-стрит“ модни марки оваа сезона се истакнуваат долгите палта кои ја преминуваат должината ...

Повеќе »

5 трендовски изгледи од зимската колекција на Zara

Шпанската модна марка Zara ни предлага максималистички изгледи за оваа зима. Во новиот водич насловен „Lights Galore“ позира моделот Матјан Јонкмен презентирајќи ни комбинации од модни парчиња. Во центарот на вниманието се предименионираните бунди од вештачко крзно, цветните фустани и модните ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Храбрите жени прикажани во новата колекција на Викторија Арсовска

Статусот на жената во времето на француската револуција и нивната борба за права и еднаквост е темата на колекцијата Маршот на боговите за есен- зина ‘17/18, на Викторија Арсовска – VA. Токму на престојниот Моден викенд во Скопје креациите беа ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Од ревијата на Андреј Папаз Ѓоргиевски

Отворањето на шеснаесета по ред Модна недела во Скопје есен-зима 2017/2018 започна со спектакуларно модно шоу на дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски. Приказната за потопот на билбиските градови за Содома и Гомора беше пресликана во модни парчиња на пистата кои моделите ...

Повеќе »

Започна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје

Со четири ревии вчеравечер во „Скопје Мериот Хотел“ започна шеснаесеттиот Моден викенд Скопје , под мотото на сезоната #Stopthetraffik. Сезоната есен-зима 2017/2018 ја отвори ревијата на „Papaz“ и колекцијата „Подем на гревот“ чии креации ги потпишува дизајнерот Андреј Папаз Ѓоргиевски. ...

Повеќе »