Колекции

12 плишани фустани од зимските колекции на популарните модни марки

Од едноставни кроеви совршени за дневни излегувања до елегантни вечерни креации, фустаните од плиш оваа зима носат одличен одговор за секоја пригода. За разлика од ланската година, годинава на модната сцена се вратија мини фустанчињата од плиш кои супер „стојат“ ...

Повеќе »

Модерна формалност: 5 нови модни изгледи од Club Monaco

Club Monaco ја најави празничната декемвриска сезона со новата колекција и модниот водич насловен „Modern Formal“. Модните пачиња од колекцијата се пример дека и во формални прилики може да изгледаме многу модерно. Акцентот е на плетените џемпери, палтата со строг ...

Повеќе »

Домашни и бугарски текстилни компании одржаа заеднички ревии во Штип

Пет македонски и шест бугарски текстилни компании ги презентираа своите производи вчеравечер во галеријата „Безистен“ во Штип во организација на македонскиот Текстилен кластер во соработка со „Моден викенд Скопје“. Станува збор за домашните компании „Астибо фешн груп“, „Амор-компани“, „Ист комерц-Санда“, „Кули“ ...

Повеќе »

Tricots Trés Chics: 7 модни изгледи од &Other Stories во стилот на парискиот шик

Духот на парискиот шик се чувствува во есенската колекција на модната марка &Other Stories. Одбравме 7 модни изгледи од актуелниот тренд-водич насловен „Tricots Trés Chics“. Фокусот на колекцијата е на плетените џемпери, кожените сукњи и „кежуал“ тексасот. Од &Other Stories ни сугерираат ...

Повеќе »

Liu Jo нова тексас колекција за есен/зима 2017

Совршениот дизајн и врвен квалитет ја обележуваат новата тексас колекција на Liu Jo. Без фармерки, секако не можеме. А уште кога се многу добри, тогаш ги носиме во сите прилики и во секакви модни комбинации. Модната марка Liu Jo во новата колекција ...

Повеќе »

Zara предлага чифт со една црна, друга бела чевла

Сакате да бидете забележани? Тоа секако ќе биде така со новиот чифт на чевли од Зара. Левата чевла е во црна боја, додека десната чевла е бела. Чевлите се со дебела и умерено висока потпетица, а врвот им е шпицест. ...

Повеќе »

Заедничка модна ревија на македонски и бугарски текстилни компании

В сабота (04.11.2017) во галеријата „Безистен“ во Штип на модна ревија и промотивен видео запис ќе се презентираат 11 модни брендови од Македонија и Бугарија во организација на македонскиот Текстилен кластер во соработка со Моден викенд Скопје. Станува збор за ...

Повеќе »

Духот на седумдесеттите во новата колекција на Кокев  

  На ревијата која се одржа на 01 ноември во хотелот Александар Палас, во една поинаква атмосфера и со музика од седумдесеттите, модната дизајнерка Тања Кокев ја претстави својата нова ready-to-wear колекција есен-зима 2017/18.  Колекцијата вклучи и неколку couture модели ...

Повеќе »

Топ 5 „teddy bear“ палтенца кои ги носиме оваа есен/зима

Меките и интересни на изглед „teddy bear“ палтенца го истиснуваат успешно трендот на будничките од вештачко крзно, па веруваме дека нивното време допрва доаѓа. Ги наоѓаме во колекциите на луксузните модни марки како и кај популарните хај-стрит брендови, а особено ни ...

Повеќе »

5 зимски изгледи од Zara

Шпанската модна марка Зара не подготвува за зимската сезона сервирајќи ни свежи идеи како да се дотераме во најстудените денови од годината. Модниот водич е насловен Mid-Town Warm Up, а за кампањата позираат манекенките Кара Тејлор и Мирте Болт. Вештачкото крзно ...

Повеќе »