Колекции

Моден викенд Скопје: „Одбери ја својата бајка“ на дизајнерката Олгица Ѓоргиева

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева  го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Ѓоргиева која ја сочинуваат десет ексклузивни креации  беше прикажана низ моден перформанс ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: „Енхалон“ на дизајнерката Ирина Тошева

Ирина Тошева поддржана од My: Time ја прикажа колекцијата наречена „Енхалон“ за која вели дека е „составена од  разиграни принтови и интересни кроеви , мек сензуален памук и сјаен штоф сатен  кои ќе ја разбрануваат вашата фантазија“. „Енхалон е старото ...

Повеќе »

Втор ден Моден викенд Скопје

Вториот ден од единаесеттото издание на Моден викенд Скопје кое продолжи вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“ помина во знакот на младите домашни дизајнери и дизајнери од Србија и Косово. Модното случување започна со групната ревија на студентите од Факултетот ...

Повеќе »

Модна ревија на Росица Мршиќ: Асиметрија, контраст и униформа

Ревијалниот дел на единаесеттиот пролетен Моден викенд го отвори ревијата на Росица Мршиќ во катната гаража „Солунски конгрес“.   Креаторката Мршиќ која е  препознатливата по експериментите со кроевите  овојпат ја презентираше колкецијата за актуелната сезона пролет/лето 2015 година.   „Колекцијата ...

Повеќе »

Пролет со Алшар: Лежерни и лелеави фустани во кои ќе посакате да танцувате

Ако некој сеуште не верува дека пролетта е тука, на нашите улици, иако календарски е веќе пристигната, можеби ќе го премисли само еден поглед на новата колекција на Силвија Михајловска. Само дел од моделите се  претставена преку оваа фотосесија на ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Елен Камен и Струга се чувства кои ги пренесувам со новата колекција

В сабота (4-ти април) со почеток во 21 часот во Катната гаража „Солунски конгрес„, во рамките на Моден викенд Скопје, модната дизајнерка Ирина Тошева ќе ја претстави новата колекција насловена „Енхалон“. Колекцијата го носи името според стариот град Енхалон, кој ...

Повеќе »

Пролет 2015: Тие прекрасни, весели модни додатоци Бата

Чадори, чанти, паричници, марами…се што ви е потребно за заокружување на комплетниот стил, може да најдате во новата колекција на Бата. Широката понуда на Бата модни додатоци за претстојната сезона е веќе достапна во продавниците на Бата. Моделите се трендовски, актуелни ...

Повеќе »

Чевли со кои се освојува светот: Пролетта доаѓа со женската колекција на Бата!

Удобни, трендовски, изработени од врвни материјали, впечатливи, на висока или ниска потпетица, рамни, со полна пета, сандали, кломпи, елегантни, за дневни или вечерни прилики, непогрешливи за на работното место, доволно откачени за да ги соберат погледите на улицата, накусо – ...

Повеќе »

Брзи, млади, слободни со колекцијата на Guess за пролет/лето 2015

Колекцијата на Guess jeans за пролет/лето 2015 претставува враќање кон корените на брендот и неговото родно место – Лос Анџелес, па така моделите се инспирирани од единствената еклектична естетика на градот претставена низ три клучни зборови – БРЗИ, МЛАДИ, СЛОБОДНИ. ...

Повеќе »

Пролетната колекција на Maison Scotch пристигна во Fashion & Friends

Оваа сезона Maison Scotch нè води на патување преку дивиот пејсаж на Америка, пастелниот хоризонт на Мајами Бич, песочните дини на Сахара и мирните води во троспките краишта. Расположението асоцира на слобода, релаксирани силуети и природни материјали во колекција која ...

Повеќе »