Колекции

Моден едиторијал за новата колекција „Енхалон “ пролет/лето ’15 на Ирина Тошева

Дизајнерката Ирина Тошева секогаш ги подготвува едиторијалите на специфични локации, а овојпат едиторијалот е снимен во луксузниот хотел „Изгрев“ и на неколку локации во Струга. „Секогаш кога сум во потрага по инспирација се изолирам и долго време поминувам токму на ...

Повеќе »

Колекцијата „Veritas “ на Мила Кадриу претставена на зајдисонце со вино

Колекцијата наречена „Veritas“  (Вистина) потпишана од модната куќа MCouture на Мила Кадриу ја доживеа својата премиера вчера, на зајдисонце во скопската винарија „Камник“. На модниот перформанс во организација на Моден викенд Скопје беа претставени креациите за пролет/лето 2015 односно комбинезони, ...

Повеќе »

Има многу причини зошто го сакаме Hugo Boss: Колекција пролет/лето 2015

Светот на музиката ги содржи правилните состојки за софистициран и лежерен начин на облекување. BOSS ја гради последната колекција околу оваа инспирација во која формалниот се комбинира со реласкираниот стил на урбана средина.  Од половично обрабени до тесно кроени палта ...

Повеќе »

Трет ден Моден викенд Скопје

На последниот ден на Моден викенд Скопје со „Пролетна магична приказна“  дебитираше Јагода Пачемска од  арт- студиото за цвеќе „ФА-БУ “. Пачемска презентираше ексклузивни креации изработени од свежо цвеќе. Модната куќа „Менакон“ (со модели достапни во „Adora for You“ во ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: „Одбери ја својата бајка“ на дизајнерката Олгица Ѓоргиева

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева  го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Ѓоргиева која ја сочинуваат десет ексклузивни креации  беше прикажана низ моден перформанс ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: „Енхалон“ на дизајнерката Ирина Тошева

Ирина Тошева поддржана од My: Time ја прикажа колекцијата наречена „Енхалон“ за која вели дека е „составена од  разиграни принтови и интересни кроеви , мек сензуален памук и сјаен штоф сатен  кои ќе ја разбрануваат вашата фантазија“. „Енхалон е старото ...

Повеќе »

Втор ден Моден викенд Скопје

Вториот ден од единаесеттото издание на Моден викенд Скопје кое продолжи вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“ помина во знакот на младите домашни дизајнери и дизајнери од Србија и Косово. Модното случување започна со групната ревија на студентите од Факултетот ...

Повеќе »

Модна ревија на Росица Мршиќ: Асиметрија, контраст и униформа

Ревијалниот дел на единаесеттиот пролетен Моден викенд го отвори ревијата на Росица Мршиќ во катната гаража „Солунски конгрес“.   Креаторката Мршиќ која е  препознатливата по експериментите со кроевите  овојпат ја презентираше колкецијата за актуелната сезона пролет/лето 2015 година.   „Колекцијата ...

Повеќе »

Пролет со Алшар: Лежерни и лелеави фустани во кои ќе посакате да танцувате

Ако некој сеуште не верува дека пролетта е тука, на нашите улици, иако календарски е веќе пристигната, можеби ќе го премисли само еден поглед на новата колекција на Силвија Михајловска. Само дел од моделите се  претставена преку оваа фотосесија на ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Елен Камен и Струга се чувства кои ги пренесувам со новата колекција

В сабота (4-ти април) со почеток во 21 часот во Катната гаража „Солунски конгрес„, во рамките на Моден викенд Скопје, модната дизајнерка Ирина Тошева ќе ја претстави новата колекција насловена „Енхалон“. Колекцијата го носи името според стариот град Енхалон, кој ...

Повеќе »