Колекции

Нека врне! Убаво дотерани на дожд со чизми, јакничка и додатоци од „Бата“

Нека врне! Весели го дочекавме дождот и едвај чекаме да излеземе надвор, со новите чизмички и модни додатоци од „Бата“ кои се идеални за дождливо време. Гумени чизми, модерна јакничка за дожд, чанта на која дождот ништо не и може, ...

Повеќе »

Фраерки на дожд со гумени чизми од Guess

Дождот ништо не ни може кога е модниот изглед во прашање. „Вооружани“ сме со гумени чизми од Guess. Толку се шик што, само за што подолго да ги носите, ќе се радувате на секое дождливо есенско утро. Висококвалитената гума од ...

Повеќе »

GEOX Колекција јакни за есен/зима 2015: Високо дефиниран современ стил

Со целосно променет имиџ, тренди и авангардната облека за надворешни услови ги спојува практичноста и стилското прочистување во урбан-лежерен Geox пристап, внесувајќи високи перформанси и удобност во елегантниот и динамичен современ стил. Зимската сезона која ни претстои е инспирирана од ...

Повеќе »

Македонски и бугарски модни компании со заеднички настап во Штип

Пет македонски и пет бугарски текстилни компании ќе ги презентираат своите  колекции на 28 ноември (сабота) во галеријата „Безистен“ во Штип, во организација на македонскиот Текстилен кластер во соработка со Моден викенд Скопје. Станува збор за производите на македонските фабрики ...

Повеќе »

Колекција Дома на Ирина Тошева: Приказни од ноќниот живот

Објавен е моден едиторијал за новата колекција „Дома“ есен/зима 15/16 на познатата македонска модна дизајнерка Ирина Тошева. Фотографиите на дизајните на Ирина Тошева кои се надополнети со илустрации на признатиот ликовен уметник Ване Костуранов се на модниот фотограф Миладин Паповиќ, ...

Повеќе »

LEVI’S® брендот се здружи со Алиша Кис за новата женска џинс колекција

Глобалната кампања ја слави индивидуалноста, автентичноста и стилот. Новата кампања на Levi’s® брендот се гради околу темата „Живеј во Levi’s®“, заедно со глабалниот артист, мулти-Греми победнички пејач и текстописец, продуцент и активист –  Алиша Кис која го позајми својот препознатлив ...

Повеќе »

Промовирана Импакт на Елена Лука

Вчеравечер во Даут Пашин Амам во Старата скопска чаршија, дизајнерката Елена Пандева ревијално ја промовираше својата нова колекција есен-зима 2015/16 насловена IMPACT.   IMPACT е резиме на храбриот дизајнерски пристап во ослободувањето на креативната мисла, но и прагматично проследување на ...

Повеќе »

Топ 10 најдраги модели на Хантер чизми

Овие класични чизми за дожд се совршен додаток за вашата есенска и зимска гардероба. Може да се носат на кежуал или повеќе шик комбинација, со фармерки или со фустан, со кратка кожена јакна или со мантилче, сеедно е. Секогаш изгледаат ...

Повеќе »

Колекција „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева

Со најновата колекција наречена „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева официјално се затвори дванаесеттиот Моден викенд Скопје. „Колекцијата е потсетување на она што веќе го имам работено во минатото со  видно изменети кроеви, проширени техники на доработка но со мојот карактеристичен ...

Повеќе »

Колекција на Ирина Тошева со пораки напишани на кирилица

Ирина Тошева која своите креации редовно ги презентира на Моден викенд Скопје, поддржана од My:Time и Министерството за култура на Република Македонија,  ја донесе колекцијата  на која беа пресликани куќи и пораки испишани на кирилица. Модната презентација беше испратена со ...

Повеќе »