Лица

Музичар со стил: Четкар на најголемиот џез фестивал во Менхетен

В петок (20 јуни) Македонија ќе го има својот претставник на најголемиот џез фестивал во Менхетен, Блу Ноут Џез Фестивал (Blue Note Jazz Festival) На овај престижен фестивал носечкото име e можеби најпознатиот женски вокал на сите времиња, Арета Френклин, ...

Повеќе »

Поради овие фраери ќе гледаме фудбал!

Ма не само што ќе гледаме, туку и ќе зјапаме! Да бидеме искрени, не дека многу сме потресени по кладилниците, пеналите, стативите, топката…Ама имаме добра причина зошто да не фати и нас фудбалската треска. Е сега веќе и можете да ...

Повеќе »

Повторно во центарот на вниманието: Софија Вергара, убавица која ја изгради славата преку своите јавни исповеди

Заносната Колумбијка Софија Вергара од раскинувањето на врската со познатиот бизнисмен Ник Лоуб направи сензација. Не така одамна Вергара го покажуваше вереничкиот прстен во американските популарни емисии каде што гостуваше, а веќе во јавноста се распламти веста дека врската со ...

Повеќе »

Никола Стојаковиќ: Нека секој ден биде ден на победата и успехот што некому сме му обезбедиле подолг живот!

„Првпат во Македонија отвораме Z-shop кој почнува со работа в среда, на 18 јуни. Свеченото отворање ќе биде проследено со музика, започнува во 19.30 часот,  а оваа пригода би ја искористил да ги поканам сите пријатели на Цептер. Дојдете, посетете ...

Повеќе »

Што тебе те засега што јас го сакам Сен Џон Перс?

Во чест на роденденот на поетот на историјата, морето и на љубовта. И десетте работи кои (можеби) не ги знаете за него. Се родил во старо француско семејство (31 мај 1887, како Алексис Сен-Леже Леже), на малиот остров Сен-Леже де ...

Повеќе »

Животна приказна во прво лице: Џорџо Армани

Постои еден термин штo сакам да ви го објаснам – класика. Класика може да биде западен начин на облекување, може да биде традиционален начин, може да биде нешто што не е воопшто поврзано со креаторот, или обратно, да ги има ...

Повеќе »

Силвиа Монрос де Стојаковиќ: Се е можно, а ако не е, пак може да се смеси леб на животот

„Дали е можно да се каже или да се напише уште нешто за Салвадор Дали…   … За уметникот на кој секој од нас може да му позавиди на бројот на книги за сликите, за него, за Гала, за него ...

Повеќе »

Македонско – американска филмска љубовна приказна со вкус на француски „макаронс“

Спонтано, заводливо, неодоливо е трагањето на два креативни ума чија страст и стил за поинакво доживување, патувајќи случајно се сретаа во Париз. Кристина Илиевска, маркетинг креативец, артистичен трагач, слободен продуцент, костимограф и страствен гурман на уметноста во сите облици и Џејмс Хоникат, режисер ...

Повеќе »

Силвиа Монрос де Стојаковиќ – Опседната од делата на Дали уште од нејзиното детство

Поетесата, писателка и преведувачка Силвиа Монрос де Стојаковиќ дојде од Белград за да учествува на отворањето на изложбата на дела од Салвадор Дали, поставена во галеријата „Остен“ во Скопје. Изложбата беше отворена на 7-ми, а ќе трае до 27 мај. ...

Повеќе »

Запознајте ја Сарита Бредли, македонската Бијонсе

30-годишната Сарита Бредли живее и работи во Минхен, успешно се пробива во светот на глумата, зад себе има дузина улоги, а пред себе – вели – цел да оствари соработка и со македонските режисери, продуценти, филмски работници, колеги… Навраќа во ...

Повеќе »