Лица

Мелита Ракичевиќ: Напорните тренинзи се исплатуваат, никогаш не сум добивала повеќе комплименти!

„Би рекла, никогаш не сум добивала повеќе комплименти, па верувам дека трудот и напорното вежбање се гледаат на мене“, вели Мелита Ракичевиќ. „Вежбањето ми е веќе составен дел од мојот живот, повеќе години. Би можела да кажам станав зависна од ...

Повеќе »

Филигран: Вештина која се учи од стари мајстори

Дизајнерката на накит Ана Фидановска успешно ги открива тајните на филигранскиот занает. Дизајнерското студио „Фил Ана“ постои помалку од една година и на 1 јули ќе ја прослави својата прва годишнина, но веќе има солидна продукција на накит со одлична ...

Повеќе »

Д-р Ѓорѓи Филипов: Светлината е постојаната цел кон која се стремиме и која не може да се изгасне со дување или замавнување со рака, за таа да се запали или изгасне потребна е боженствена асистенција!

„Ја користам секоја можност да се чувствувам слободен од класичната униформа костум-вратоврска, ако ми дозволите така да ја наречам вообичаената облека на еден дипломат. Притоа, во ниеден момент не сакам да биде загрозена претставата за мене какао личност, а уште ...

Повеќе »

Милица Тричковиќ, моден креатор: Однапред се радувам на моето претставување во Македонија!

„Моментно сум фокусирана на отворање на нови продавници во уште неколку градови во Србија. Што се однесува до Модниот викенд Скопје, однапред се радувам да учествувам на него, се радувам на Македонија и на нејзините модни критичари“, вели модната креаторка ...

Повеќе »

Тања Николовска, дама на вистинско место во вистинско време: За Македонка допрва ќе се слуша!

Можеби ќе се прашате, каква врска има фолкорот со модата. Голема! Македонскиот фолклор, едноставно, никогаш не излегува од мода. И уште повеќе од тоа, во последно време е супермодерен кај странаската публика.   Тања Николовска својата успешна кариера веќе со ...

Повеќе »

Хит за ова лето се супер пуш-ап бикините од Women’secret за супер секси изглед на плажа!

„Women’secret е дел од компанијата Cortefiel-Шпанија. Првата ексклузивна продавница е отворена на крајот од 1992 година. Потенцијалот на брендот станува очигледен и од 2000 година започнува да се шири на интернационално ниво. Women’secret е бренд кој го создаваат жени за ...

Повеќе »

Билјана Сетиновска: Настанот помина во најдобар ред дури и подобро од што очекувавме!

„Стресот околу организацијата беше голем но сепак се помина во најдобар ред“, вели организаторката на Балкан емоушн фешн дејс, Билјана Сетиновска која не ја крие возбудата дека освен успешното претставување на дизајнерите, на настанот присуствувале видни гости од модниот свет ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Сите работиме со иста цел-да градиме подобра модна сцена на Балканот!

„Април и мај се месеци на прослави и повод за парче со дизајнерски потпис. По завршувањето на ревиските претставувања целосно сум им посветена на клиентите и клиентките. Особено уживам во овој тип работа која подразбира отворена комуникација, како и градење ...

Повеќе »

Мариа Спасеска: Направив договор за уште еден моден проект веќе за идната недела

Мариа Спасеска, позната по уметничкото име Maria Macci, ја претстави својата колекција Футуристик коктел дресис на Балкан емоушн фешн дејс кој неодамна се случуваше во Виена. Вели дека е задоволна од настанот и дека тој и донел дузина нови контакти ...

Повеќе »

Разговор со Џузепе Сантони: Ако се костумите по мера, зошто такви да не бидат и чевлите!

Современиот денди сака да има единствени чевли на светот, само тој, и да нема ниедни слични на неговите. Да бидат обоени како уметничка слика, гравирани како статуа, рачно изработени и толку посебни што да не може да не се забележат. ...

Повеќе »