Лица

Во чест на неговиот роденден: Го сакаме Фреди Меркјури!

За себе рече дека нема да биде рок-ѕвезда, туку легенда, а тоа и го постигна. Фреди Меркјури, легендарниот фронтмен на британската група Квин, се родил на 5 септември 1946 година во семејство на Парси Индуси во Стоун таун, денешна Танзанија, ...

Повеќе »

Модна полицајка без влакна на јазикот: Збогум, Џоан Риверс

Легендата на американската телевизија, Џоан Риверс, позната по емисијата „Фешн полис“ во која го коментираше стилот, однесувањето и облекувањето на славните личности, почина на 81 годишна возраст. Пред да зачекори во шоубизнисот, Риверс работеше како моден советник во „Бонд“, а ...

Повеќе »

Мода во духот на старите времиња: Зошто ја сакаме Лизи Каплан

Затоа што не тера да сонуваме.. Кога неа ќе ја видиме, потполно ни е јасно дека е родена глумица. И следната икона на стилот. Преубавата млада актерка Лизи Каплан, која се прослави со улогата на Вирџинија Џонсон во извонредната серија ...

Повеќе »

Збогум, Лорен Бекол

Беше една од најелегантните и најестравагантните ѕвезди на 40-те и 50-те години на минатиот век. На филмското платно често беше облечена во костуми и елегантни фустани кои до денес се инспирација на големите модни креатори, а нејзиниот стил останува инспирација ...

Повеќе »

Од илјадници модели – тој: Патрик Шварценегер заплива во најдлабоките модни води

Синот на Арнолд Шварценегер, Патрик, е главно лице во есенската камппања на една од најпрестижните луксузни марки во светот – Том Форд. На листата на деца на славни родители кои преку ноќ запливаа во модните води со фантастични (парични) договори ...

Повеќе »

Лицето кое победува не се менува: Ирина Шаик (повторно) за Твин Сет

Италијанската модна марка Твин Сет ја претстави новата колекција на долна облека за сезоната есен/зима 2014, а главната улога во рекламната кампања припадна на убавицата Ирина Шаик. Ова не е првпат Ирина Шаик да позира за италијанската марка Твин Сет, ...

Повеќе »

Среќен 80-ти роденден Џорџо Армани!

Кралот на класичноста и елеганцијата Џорџо Армани денес полни 80 години. Во чест на неговиот роденден – 10 работи кои (можеби) не ги знаевте за модниот гениј. 1. Роден сум во Пијаченца, на 11 јули во 1934 година. Бев момченце ...

Повеќе »

Фраер на вечерва: Иван Перишиќ, сакаме мажи со карактер!

Нема дилема дека фризурите на Даниел Прањиќ се инспирација за помладата генерација, ама за нас сепак фраер на вечерва е Иван Перишиќ не поради стилот туку поради карактерот. Карактер значи, со две А. А кој не сака маж со цврст ...

Повеќе »

Музичар со стил: Четкар на најголемиот џез фестивал во Менхетен

В петок (20 јуни) Македонија ќе го има својот претставник на најголемиот џез фестивал во Менхетен, Блу Ноут Џез Фестивал (Blue Note Jazz Festival) На овај престижен фестивал носечкото име e можеби најпознатиот женски вокал на сите времиња, Арета Френклин, ...

Повеќе »

Поради овие фраери ќе гледаме фудбал!

Ма не само што ќе гледаме, туку и ќе зјапаме! Да бидеме искрени, не дека многу сме потресени по кладилниците, пеналите, стативите, топката…Ама имаме добра причина зошто да не фати и нас фудбалската треска. Е сега веќе и можете да ...

Повеќе »