Лица

Една наша прекрасна Ирена Крстеска, сопран: Трновит е патот по кој одиме ние уметниците!

И додека зборуваме со неа и ние веќе отпловивме во некои други звуци, можеби и благодарение на нејзиниот мелодичен глас, топлината во гласот, емоциите кои не може да ги сокрие…. „Вечната потреба за освојување на бескрајните простори на музиката ми ...

Повеќе »

Модните приказни на Роксен Лоуит – 2 дел

„Мојата пасија стануваше неподнослива. Сфатив дека сум воајер, дека влегувам во некои неверојатни туѓи животи, среќавам неверојатни, интересни луѓе, дека добивам покани за најлудите и најприватните забави во светот. И се’ тоа во мојот случај се вика работа“, објаснува Роксен.

Повеќе »

Лидија Костадиновска: Работам на формулата за убава, успешна и среќна жена!

„Моите амбиции сепак целат подалеку од тоа да се радувам кога ќе видам моја фотографија во весник“, вели во разговорот за макмода, манекенката Лидија Костадиновска.   Годинава не те видовме на Модниот викенд Скопје. Која беше причината за отсуство од ...

Повеќе »

Кристина Спасеновска: Круната ми стои дома за украс, ваквиот „трон“ е навистина бесмислен!

„Да не се лажеме, во Македонија круна од избор за убавина не може да ти донесе ништо во буквална смисла, говорам од искуство. Учесничките во изборите за убавина можеби сметаат дека круната ќе им го промени животот, но ваквиот „трон“ ...

Повеќе »

Маја Поцевска: Да не бидам лажно скромна имам атрибути,ама она што е најважно е енергијата што ја носиш и шириш околу себе!

„Имам цврста мускулатура и правилни црти според мои критериуми, така да не ми е потребна естетската хирургија. Има добри градници кои ги изразуваат градите, и тоа е тоа“, вели водителката Маја Поцеска. Какво е твоето мислење за пластичните интервенции? Дали ...

Повеќе »

Билјана Сетиновска: Балкан емоушн фешн дејс е чекор напред за македонскиот моден свет и добра промоција на Македонија во странство

На 29-ти и 30-ти април во Виена, Австрија, за првпат ќе се случува настанот Балкан емоушн фешн дејс (Balkan Emotion Fashion Days) на кој ќе имаат можност да се претстават балкански модни креатори кои живеат во Австрија, но и дизајнери ...

Повеќе »

Емилија Розман: Не можам да си го замислам животот без чанта во која си го носам мојот мал свет

„Како и секоја сезона на Модниот викенд има парчиња што се навистина по мој вкус, а од оваа сезона тоа дефинитивно би биле дел од креациите на Мила Кадриу и Ателје Арабеска“, вели манакенката Емилија Розман, една од најангажираните убавици ...

Повеќе »

Маја Талевска: Свеста за летната сезона многу доцна се буди кај луѓето!

Во пресрет на летната сезона ни преостануваат нешто помалку од три месеци. Постигнете го својот максимум и дочекајте го летото подготвени со помош на автентичната пилатес програма во клубот 60 Минути во реализација на пилатес инструкторот Маја Талевска.   Има ...

Повеќе »

Јулијана Николова: Шопингот е антистрес терапија!

„Парите не се доволни за да се изгради стилот, тој се гради со индивидуалноста, личноста и познавањата на естетиката. Едноставно, стилот не може да се купи“, вели Јулијана Николова, сопственичка на шик бутикот Бјанко Неро, лоциран во населбата Ново Лисиче. ...

Повеќе »