Лица

Тања Николовска, дама на вистинско место во вистинско време: За Македонка допрва ќе се слуша!

Можеби ќе се прашате, каква врска има фолкорот со модата. Голема! Македонскиот фолклор, едноставно, никогаш не излегува од мода. И уште повеќе од тоа, во последно време е супермодерен кај странаската публика.   Тања Николовска својата успешна кариера веќе со ...

Повеќе »

Хит за ова лето се супер пуш-ап бикините од Women’secret за супер секси изглед на плажа!

„Women’secret е дел од компанијата Cortefiel-Шпанија. Првата ексклузивна продавница е отворена на крајот од 1992 година. Потенцијалот на брендот станува очигледен и од 2000 година започнува да се шири на интернационално ниво. Women’secret е бренд кој го создаваат жени за ...

Повеќе »

Билјана Сетиновска: Настанот помина во најдобар ред дури и подобро од што очекувавме!

„Стресот околу организацијата беше голем но сепак се помина во најдобар ред“, вели организаторката на Балкан емоушн фешн дејс, Билјана Сетиновска која не ја крие возбудата дека освен успешното претставување на дизајнерите, на настанот присуствувале видни гости од модниот свет ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Сите работиме со иста цел-да градиме подобра модна сцена на Балканот!

„Април и мај се месеци на прослави и повод за парче со дизајнерски потпис. По завршувањето на ревиските претставувања целосно сум им посветена на клиентите и клиентките. Особено уживам во овој тип работа која подразбира отворена комуникација, како и градење ...

Повеќе »

Мариа Спасеска: Направив договор за уште еден моден проект веќе за идната недела

Мариа Спасеска, позната по уметничкото име Maria Macci, ја претстави својата колекција Футуристик коктел дресис на Балкан емоушн фешн дејс кој неодамна се случуваше во Виена. Вели дека е задоволна од настанот и дека тој и донел дузина нови контакти ...

Повеќе »

Разговор со Џузепе Сантони: Ако се костумите по мера, зошто такви да не бидат и чевлите!

Современиот денди сака да има единствени чевли на светот, само тој, и да нема ниедни слични на неговите. Да бидат обоени како уметничка слика, гравирани како статуа, рачно изработени и толку посебни што да не може да не се забележат. ...

Повеќе »

Една наша прекрасна Ирена Крстеска, сопран: Трновит е патот по кој одиме ние уметниците!

И додека зборуваме со неа и ние веќе отпловивме во некои други звуци, можеби и благодарение на нејзиниот мелодичен глас, топлината во гласот, емоциите кои не може да ги сокрие…. „Вечната потреба за освојување на бескрајните простори на музиката ми ...

Повеќе »

Модните приказни на Роксен Лоуит – 2 дел

„Мојата пасија стануваше неподнослива. Сфатив дека сум воајер, дека влегувам во некои неверојатни туѓи животи, среќавам неверојатни, интересни луѓе, дека добивам покани за најлудите и најприватните забави во светот. И се’ тоа во мојот случај се вика работа“, објаснува Роксен.

Повеќе »

Лидија Костадиновска: Работам на формулата за убава, успешна и среќна жена!

„Моите амбиции сепак целат подалеку од тоа да се радувам кога ќе видам моја фотографија во весник“, вели во разговорот за макмода, манекенката Лидија Костадиновска.   Годинава не те видовме на Модниот викенд Скопје. Која беше причината за отсуство од ...

Повеќе »