Лица

Кралот на машката мода Салваторе Монети со композиција на Скопски фестивал!

Европа го познава како крал на машката мода, лидер на модната империја Еди Монети, на Италијанците пак, освен по елеганцијата која ја диктира, Монети им е при срце со музиката со која ги допира.

Повеќе »

Ана Шурдиловиќ: Изработив чанта и со ликот на Тоше, но таа не ја продавам!

„Овие денови планирам да дојдам во Скопје и со Лила да се видиме, да ја осмислиме соработката. Би сакала да направам и колекција чанти со фотографии од Тоше и сите пари од заработувачката да ги дадам во хуманитарни цели на ...

Повеќе »

Интервју со Игор Пачемски Џоунс: Искуство изградено со талент и натчовечка упорност

Комбинацијата на непотизам, сиромаштија, мал пазар, специфичен регионален вкус и тромава експресија, ги прават македонските брендови тешки за пласман надвор од државата, констатира Игор Пачемски Џоунс

Повеќе »

Горан Костовски: Секоја идеја е многу моќна но, бесполезна додека не се оствари

Производите од брендот „Celebrate life“ се наменети за сите оние што се чувствуваат слободни и не се плашат да експериментираат со својот стил, а, од друга страна, се горди што носат и поддржуваат домашна сцена, нагласува дизајнерот Горан Костовски – ...

Повеќе »

Сања Лефкова со шик стајлинг на Турковизија (ФОТО)

Годинава за фестивалот важат посебни правила на облекување. Имено, нема да се толерира длабок израз на грбот, а интерпретаторот може да биде дисквалификуван и доколку должината на здолништето е покусо од над колената.

Повеќе »