Лица

Мис Евроазија 2016: 4 титули за мисиците од Модното студио Црнокрак

Минатиот викенд во Анталија, Турција, се одржа изборот за Мис на Евроазија. Македонија ја претставуваше 19-годишната Ана Трајковска која освои две титули – Мис шарм и Мис спорт, во конкуренција од 50 девојки од исто толку држави од Европа и ...

Повеќе »

Сани Богдановска: Преку книгата го пресликувам и сопствениот живот

„Едвај го чекам стартот на новиот проект кој треба да биде мало размрдување на просторот кој е драстично маргинализиран за модата“, вели Снежана Сани Богдановска, модна новинарка. По заминување од телевизија Телма, активно се впушти во пишување на модни колумни. ...

Повеќе »

Александра Каранфиловска: Со работа во спа-центарот против болката!

„Стефи ме сакаше насмеана и среќна, па таква и морам да продолжам. Калиста Стефани Спа центарот ќе биде полн со среќни лица кои ќе ме прават и мене среќна барем додека работам, барем тогаш нема да мислам на тоа што ...

Повеќе »

Александра Гериќ е македонска претставничка на MRS World 2016

В сабота, 12 март, во градот Донгуан во Кина, ќе се одржи светскиот избор за госпоѓи MRS World 2016.  Станува збор за традиционален избор за убавина кој се одржува веќе 30 години, а Македонија за првпат ќе има своја претставничка – ...

Повеќе »

Ве плашат ли 50-те години од животот? Сани одговара со фотосесија

  „Моќта на 50-те” е најновиот интригантен едиторијал на Сани, модната новинарка која многумина ја паметат како дел од  македонската реплика на супермоделите од 90’-те. И додека во светот ваквиот акт ќе го наречат  „ВРАЌАЊЕ НА СУПЕРМОДЕЛИТЕ” , за Сани ...

Повеќе »

Смели и свои: Три генерации Кочовски

Приказната за талентот и уникатноста на жените Кочовски почнува со Невена, која освен што долги години помина на сцената како дел од ансамблот „Мањифико“, на своите две ќерки и внуката успеа да им ја пренесе својата грациозност и виртуозност на сцената ...

Повеќе »

Кире Лазаров – заштитно лице на македонската модна марка Signori

Најдобриот македонски ракометар и воедно најголемата македонска спортска ѕвезда кај нас и во Европа, Кире Лазаров, е ново заштитно лице на брендот SIGNORI, првиот македонски бренд создаден за сите мажи кои посветуваат внимание на својот изглед. Капитенот на Македонската Ракометна ...

Повеќе »

Идеи за подароци: Декоративни свеќи дизајнирани од Ленче Тасева Нарањо

Ленче Тасева Нарањо рачно изработува декоративни свеќи кои совршено се вклопуваат во амбиентите на секоја посеба пригода, но секако и за уживање во домашната атмосфера. Преку ова нејзино хови таа ја изразува својата креативност, а производите пак, на многумина им ...

Повеќе »

На муабет со Меди Белаж Касем: Рајот досега требаше да е веќе тука!

  Некако набрзина, пред разговорот, се договоривме да не „тераме“ филозофски муабети, па наместо да „филозофираме“, се фрливме директно на човечката страна, на етиката, на поезијата, на преводите на Данте и Петрарка. Сакав да го слушнам одблизу човекот Меди Белаж ...

Повеќе »

Мис Балкан 2015: Надица Димковска втора придружничка

На бродот Сава Лукс во Белград се одржа изборот за Мис Балкан за 2015.  Во конкуренција на 15 девојки од балканските држави Надица Димковска од Скопје (20) ја освои титулата втора придружничка. Победничка на овој избор за убавина беше Теодора ...

Повеќе »