Лица

Фешн Груп e моден партнер на Даниел Кајмакоски за Евровизија 2015

Фешн Груп (Fashion Group) ја продолжува традицијата на поддршка на претставниците за Евровизија, па по минатогодишната соработка со Тијана Дапчевиќ, оваа година компанијата се јавува како моден партнер на Даниел Кајмакоски. Даниел ќе носи облека, обувки и модни додатоци од ...

Повеќе »

Шармантната Македонка Сарита Бредли во филм на Оливер Стоун

Мала но значајна улога за Сарита Бредли, глумица и фотомодел со потекло од Прилеп, во новиот филм на Оливер Стоун „Сноуден“. „Имав мала, но за мене многу значајна улога, во филмот „Сноуден“во кој главната улога ја има Џозеф Гордон Левит. ...

Повеќе »

Лиле Корубин: Во новите мозаици вметнав и тантела, дрво и трета димензија

Во Уметничката галерија во Кумано денес со почеток во 19.30 часот ќе биде отворена четвртата самостојна изложба на уметницата и моден дизајнер Лиле Корубин. Темата на изложбата на мозаици е љубовта, како што е насловен и еден од серијата нови ...

Повеќе »

Наташа Бабулова Ангелеска: Блесокот во очите на клиентката е највисоката оцена за успешно завршената работа

Звукот на ножиците за кроење и мелодијата на машината за шиење се симфонијата која го буди маалото, го растреперува гласот на секоја дама чиј извик на радост го насмевнува и огледалото. Дамите со најубави фустани и најшироки насмевки излегуваат од Модно ...

Повеќе »

Дијана Богдановска со серија фотографии со меланхолична атмосфера

Минатогодишниот престој во „Култур контакт“ во Виена на младата уметница Дијана Богдановска ѝ овозможи да се поврзе со повеќе уметници, ценети критичари и австриски куратори од тамошната визуелна сцена. Резултат на соработката е самостојната изложба „Болници“, која од 26 февруари ...

Повеќе »

Ен Еверс, современата Брижит Бардо е совршена Манго девојка

Супермоделот Ен Еверс (Ана Еверс, родена во 1993 во Германија), која можевме да ја видиме во модните кампањи на повеќе од 60 дизајнери, меѓу кои и Александар Ванг и Москино, но и во календарот Пирели 2015, е совршена Манго девојка. ...

Повеќе »

Pret a city: Маја Талевска

„Го почитувам правилото помалку е повеќе, а надворешниот изглед го надополнувам со добро избрано парче накит. Најчесто го носам она во кое што се чувствувам удобна и сум своја. Едноставноста ме освојува. Ми се допаѓа стилот Манго, најчесто и од ...

Повеќе »

Марија Рафаиловска: Светот е креативно катче кое постојано ме инспирира

„Секогаш ме препознаваат по боите, внесувам многу колоритност во се што креирам. Така го гледам светот околу мене, во бои.  На се околу мене гледам како на едно креативно катче кое постојано ме инспирира“, вели креаторката Марија Рафаиловска. Плетењето е вид на ...

Повеќе »

Pret a city: Ели Танасковска

„Пред некој ден си правевме план , кога би имале многу, многу пари, каква листа би направиле во „Фешн енд френдс““, вели нашето познато лице од тв-екраните, Ели Танасковска, уредник во МРТ, која се држи до модното правило елеганција секогаш ...

Повеќе »

Најдоброто од 2014: Кристина Ридер, екстравагантна уметница и дама

Каде и да се појави, со својата позитивна енергија и екстравагантен стил, Кристина Ридер го привлекува вниманието. Не само затоа што е извонредна сликарка, и не само затоа што е мултиталентирана уметница, и не само затоа што има специфичен стил. ...

Повеќе »