Модна манија

Маја Бабиќ: Со 4shu ја заштитувате целата колекција на чевли!

„4shu (4-шу) може да се постави на било кој чевел од број 35 до 41. Независно дали станува збор за балетанки, салонки или чевли со ниска или висока потпетица, 4shu го заштитува задниот дел од десната чевла при возење“, објаснува ...

Повеќе »

Фотогалерија: Со моден маскенбал се отвори Моден викенд Скопје

Пролетното издание на Моден викенд Скопје се отвори со моден маскенбал во клубот „Станица 26“. Ревијалниот дел започнува в петок (3 април) во катната гаража „Солунски конгрес“ со ревијата на Росица Мршиќ.

Повеќе »

Модна инсталација: Џинсоманија – славење на урбаната култура и тексасот

Веќе неколку сезони по ред проектот Џинсоманија се реализира како начин на прославување на урбаната култура и тексасот како материјал кој може секогаш одново да се oживее и реинтерпретира. Оваа сезона Фешн Груп во соработка со познатата македонска блогерка Јована ...

Повеќе »

Едукативна и бизнис програма на Моден викенд Скопје

Денес на  Скопски саем во рамките на едукативната и бизнис програма на Моден викенд Скопје, поддржана од  најсовремената технологија на CISCO Systems TM, ќе се одржи видео конференција (вебинар)  на која основачот на Global Fashion Management Тиери Бајле во живо ...

Повеќе »

Пролетниот Моден викенд Скопје со поддршка против насилството врз жените

Инспирирани од кампањата  „Да ставиме крај на насилството врз жените и девојчињата –сега ! “, младите дизајнери Алмир Мили и Ивана Цветковска креираа маички кои ќе бидат презентирани во рамките на Моден викенд Скопје кој ќе се одржи од 1 ...

Повеќе »

Што ни носи пролетниот Моден викенд Скопје

Пролетниот Моден викенд Скопје кој ќе се одржи од први до петти април ќе започне со првоаприлски моден маскенбал во клубот „Станица 26“  а ревијалниот дел ќе го отвори колекцијата на Росица Мршиќ  на третти април во катната гаража „Солунски ...

Повеќе »

Насликан или со вез, неконвенционалниот џинс е „маст хев“ за пролет/лето 2015

Насликан или со вез, може и намерно закрпен, ваквиот неконвенционален џинс носи супер-расположение не само за оние кои го носат, туку и оние кои гледаат во вас додека го носите. Украдете го вниманието оваа пролет! Одморете ги намерно искинатите фармерки ...

Повеќе »

Креацијата „фустан лебед“ на Пејоски ќе биде изложена во МоМа

11 легендарни креации кои ги носеше Бјорк ќе бидат изложени во њујоршкиот музеј на модерна уметност. А листата на легендарни креации не може да биде комплетна без фустанот лебед, креација на Марјан Пејоски. Фустанот наречен лебед, кој Бјорк го носеше ...

Повеќе »

Запрете, размислете и уживајте во моментот со 11-то издание на Моден викенд Скопје

Подготовките за единаесетотто издание на Моден викенд Скопје  кое ќе се одржи од 1-ви  до 5-ти април, традиционално започнаа со фотосесија за имиџот на сезоната пред објективите на тандемот „Ани и Дими“. Моден викенд Скопје за пролет/лето 2015 ќе води ...

Повеќе »

Совршени подароци за Денот на вљубените во продавниците на Parfois, Women’secret и Springfield

Дел од брендовите на Fashion Group подготвуваат изненадувања во форма на промоции и специјално дизајнирани колекции за Денот на вљубените. Денот на вљубените наближува, а традицијата на празникот вели дека треба да се изберат најубавите и најромантични подароци за саканите. Вкусовите и ...

Повеќе »