Модна манија

Сандали и чорапи – тренд кој го сакаме, или не?

Искрено сме заинтересирани, дали сте расположени за овој нов тренд или сепак е знак за апокалипса. Нам ни изгледа чудно исто како да се води љубов за време на менструалниот циклус или како да се прогласат сендвичите од Мекдоналдс за ...

Повеќе »

Есента доаѓа, зошто да се биде нормален?

Модниот едиторијал на списанието „W“ претставува некои од трендовите за претстојната сезона под слоганот „Зошто да се биде нормален“. Фотосесијата е дело на Крег Мек Дин и ги најавува трендовите во кои доминираат контрастите. Блејзери и џемпери со чисти линии ...

Повеќе »

Есен во знакот на високи чизми на ниска потпетица

Повеќе познати дизајнери за претстојната сезона беа инпирирани од оваа формула – високи чизми, но ниска потпетица. Високи над колениците, но практични за секоја пригода поради ниската потпетица. Ваквите шик чизми доминираат во есенските колекции на Мисони, Александар Ванг и ...

Повеќе »

Дигби и Алојзиуз – најфраерски белгиски грифони

Дигби и Алојзиуз се две пријателчиња од расата белгиски грифон кои живеат во Нов Зеланд. Овие слатки ситни кученца (тежат 5 килограми, а високи се 20 сантиметри) обожаваат да позираат пред фото-објективот. Облечени во најразлични модни комбинации, Дигби и Алојзиус ...

Повеќе »

7 проблеми со кои се среќаваат жените со големи облини

Ако имате тело во форма на круша, со тесен струк, позаоблени колкови и раскошен задник, сигурно сте се сретнале со некои од овие проблеми.   1. Добри фармерки Да се најдат фармерки кои стојат како скроени за овие жени е ...

Повеќе »

Сакате да го копирате? Поглед одблизу на најзборуваниот фустан

Често успешните креации кои ѕвездите ги промовираат на црвените ќилими стануваат модели за копирање. Прекрасната сребрена креација на либанскиот дизајнер Чарбел Зое долго ќе остане предмет за дискусија, но и модел за копирање. Доколку ви паѓа на ум да сошиете ...

Повеќе »

Мода, фотографија и историја: Луј Витон модна фотографија

Љубителите на модата и модната фотографија како и симпатизерите на марката Луј Витон наскоро ќе имаат можност да ја збогатат својата домашна библиотека со уште едно ексклузивно издание. Хенри Кларк, Патрик Демаршелие, Ени Лејбовиц, Питер Линдберг, Крег Мек Дин, Стивен ...

Повеќе »

Сопрете го лудилото за убавина

Писателката Робин Рајс е иницијаторка и креативна директорка на кампањата наречена „Сопрете го лудилото за убавина“ која има цел да ги натера луѓето да се запрашаат колку жената вреди, а не да се суди според нејзиниот изглед. Сметајќи дека стандардите ...

Повеќе »

10. издание на Моден викенд Скопје: Сензуална геометрија, чисти форми и неонски бои

Десеттото јубилејно издание на Моден викенд Скопје кое ќе се одржи од 23 до 27 октомври ќе биде во знакот на сензуална геометрија, чисти форми и неонски бои. Фотосесијата за новиот имиџ означи почеток на подготовките за претстојната сезона есен/зима ...

Повеќе »

Средба со модните трендови: Календар на најважните септемвриски модни настани

Уредничката на италијанскиот Вог на својот Инстаграм профил ги потсети фановите дека „септември е најзначаен месец во модната индустррија, месец полн со модни настани, па затоа оние кои се занимаваат со модата како и оние што ја следат треба да ...

Повеќе »