МакМода

Мак мода

Kолекција е инспирирана од внатрешниот порив на жената – BALANCE од Антонија Ристовска

Урбаното и брзо темпо на општествени промени од жената бара успешен BALANCE на сите полиња од животот. Новата колекција е инспирирана од внатрешниот порив на жената која балансира помеѓу љубовта и омразата, доброто и злото, исклучителниот комфор и крајната неудобност, ...

Повеќе »

Уште неколку плишани модни парчиња по пристојни цени

Веќе пишувавме за трендот на есента/зимата – плишаните модни парчиња и веќе ви сугериравме каде да си купите плишано сако по пристојна цена (ако сте пропуштиле, прочитајте ТУКА.) Но очигледно, на плишаните модни парчиња и понатаму не можеме да им одолееме, ...

Повеќе »

Топ 5 широки џемпери од Манго кои ги обожаваме оваа есен/зима

Не треба да потсетуваме дека широките џемпери се задолжително модно парче за оваа есен/зима. Иако оваа сезона се носат буквално во секоја комбинација, нам ни се најубави кога ги спруваме со тесни панталони, скини џинс, кожа или хеланки. Во Манго ...

Повеќе »

Последно полуфинале – Мис на Македонија 2016 за Мис Глоуб

В петок (4-ти ноември) во клубот Селект во Струмица ќе се одржи последното полуфинале од изборот на Мис на Македонија 2016 за Мис Глоуб, а во сабота ќе се случи големото финале во хотел-ресторанот Александар Парк во Виница каде ќе ...

Повеќе »

Ирина Тошева го затвори четиринаесеттиот Моден викенд Скопје

По три дена и дванаесет модни ревии во „Скопје Мериот хотел“ есенското издание на Моден викенд Скопје го затворија креаците на дизајнерката Ирина Тошева. Последната модна вечер започна со групната ревија на курсистите по моден дизајн од Центарот„Кариера Плус“: Радица ...

Повеќе »

Олгица Ѓоргиева со колекција која ја допира душата

За крај на втората вечер на Моден викенд Скопје, дизајнерката Олгица Ѓоргиева ја претстави најновата колекција „Touch of my soul”. „Изминативе неколку сезони полека се навраќам кон сопствените корени, кон личниот стил на креирање и користам техники и принтови кои ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје втора вечер: Младите таленти ги покажаа модните трендови

Вториот ден од есенскиот четиринаесетти Моден викенд Скопје во „Скопје Мериот хотел“ публиката уживаше во четири ревии за сезоната есен-зима 2016/2017 година. Под името „Ритам и наука“ се претставија студентите од „Институтот за дизајн и инжењеринг на облека“ на Технолошко-металуршкиот факултет ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: „Sigma Jewelry“ ни ги донесе најубавите бои на есента со колекција која освојува „од прва“

На 14-то издание на Моден викенд Скопје кое вчеравечер започна во хотелот „Мериот“ посебен впечаток ни остави новата колекција на префинет накит од „Sigma Jewelry“. Колекцијата насловена „Сите бои на есента“ навистина ни го откри тековното годишно време во целиот ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје прва вечер: Сезона есен-зима 2016/2017

Сезоната есен-зима 2016/2017 ја отвори ревијата на дизајнерката Јована Филиповиќ и нејзината колекција „The Great Beauty“ поддржана од „Пелистерка“, вчеравечер во „Скопје Мериот хотел“ кој е официјална локација на четиринаесеттиот Моден викенд Скопје. „ Новата колекција црпи инспирација од италијанското ...

Повеќе »

Топ 4 модели на црвени чизми што ги носиме оваа есен/зима

Црвените чизми се хит обувки за есен/зима 2016/2017. Овојпат, не ги комбинираме со други црвени модни додатоци од типот на ремен, шал, ракавици или чанта, туку ги носиме сами за себе – да блеснат! Бројни се комбинациите – со кожена ...

Повеќе »