МакМода

Мак мода

Популарни дизајнерски чевли и нивните „хај стрит“ верзии

Подеднакво како во светот на облеката, модните трендови донесоа очекувани класици и неочекувани новитети во светот на чевлите. Најистакнати меѓу нив се таканаречените loafer, mules и slides модели кои во новата сезона ни носат совршен спој на класичното и трендовското. ...

Повеќе »

Плишани сандали од популарните модни марки, супер се за свечени пригоди и матурските вечери!

Раскошниот плиш ја одбележа зимската сезона, но овој тренд продолжува и во пролетните и летните месеци. На ред се сандалите од плиш, кои лесно се комбинираат и за на разботното место како и за свечени пригоди и забави. Матурантки, не ...

Повеќе »

MANGO ја слави различноста со априлската кампања

Интересна априлска кампања ни доаѓа од Манго, која ја претставува новата колекција. Во кампањата се вклучени модели на возраст од 20 до 63 години, а фотографиите се направени во Калифорнија. Четири прекрасни жени овојпат ги носат моделите на Манго, сите ...

Повеќе »

Романтична колекција за пролет/лето 2017 од Stradivarius

За сезоните на потоплите денови, модната марка Stradivarius ни носи интересни моделчиња од лесни материјали кои слоевито „паѓаат“. Цветниот принт е доминантен, а во фокусот се разиграните фустанчиња и комплетчиња. Карнерите се насекаде, но неизбежни се и добрите „искинати“ фармерки со ...

Повеќе »

15 кошула-фустани што може да ги носиме веднаш!

Практични за носење, женствени и лелеави, а уште полесни за комбинирање со пар балетанки или сандали со висока потпетица, чорапи во силна боја и симпатична чантичка која ја носиме преку рамото. Има ли нешто посекси од кошула-фустан за сите пригоди. ...

Повеќе »

11 фустани од Х&М за матурски и вечерни излегувања

Пролетната сезона е позната по бројни забави и матурските вечери, а да се најде фустанче за свечена пригода знае да биде вистински предизвик. Х&М лансираше колекција составена од 11 фустани дизајнирани токму за вакви пригоди. Колекцијата е насловена „Вечерна елеганција“. Материјалите ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Трет ден

По три дена и тринаесет модни ревии, вчеравечер заврши петнаесеттиот Моден викенд Скопје кој се одржуваше во салонот „Порше Македонија“. Последната вечер од тридевниот моден настан за сезоната пролет-лето 2017 година, ја отвори „Walone fashion group“ со колекцијата „Plumes et ...

Повеќе »

Женска колекција од HUGO BOSS: Живи бои и весели принтови!

Интензивни бои, разиграни принтови, меки линии и врвни материјали – откријте што ни носи новата колекција на Хубо Бос за сезоната пролет/лето 2017. За потоплите денови Хуго Бос го форсира лежерниот дамски стил, а колекцијата е инспирирана од британскиот поп-арт. ...

Повеќе »

Колекција пролет/лето 2017 – „Моја Африка“ од Алшар

Инспирацијата за колекцијата пролет/лето 2017 на модната дизајнерка Силвија Михајловска (Алшар) е од филмот „Моја Африка“, поточно од ликот Карен кој го глуми Мерил Стрип – прикажана како борец, голем индивидуалист, истовремено силна и принципиелна личност. Колекцијата го има сенсот ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Втор ден

Вториот ден од пролетното петнаесетто издание на Моден викенд Скопје продолжи со пет ревии, вчера во салонот „Порше Македонија“. Модниот ден го отвори групната ревија на 15-те студенти од Факултетот за арт и дизајн при Европски универзитет Р. Македонија, наречена ...

Повеќе »