МакМода

Мак мода

Моден викенд Скопје: 5 дизајнери на треттата вечер

Со ревиите на Дренуша Џара и Јилка Брада „JZJ by Zlatko Jovanovski“, Никола Петровски , „Sigma Jewerly“ и за крај на вечерта Лидија Георгиева, вчера се заврши тринаесеттиот Моден викенд Скопје, кој се одржуваше од 1 до 3 април, во салонот „Порше ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Тошева нуди ново читање на ризницата на национални ракотворби

За крај на втората вечер на Моден викенд Скопје, испратена со музиката на „Архангел“, се одржа ревијата на модната дизајнерка Ирина Тошева. Ревијата беше  поддржана од My:Time и Министерството за култура на РМ. Во новата колекција пролет/лето ’16, Ирина Тошева нуди ...

Повеќе »

Домашни и странски дизајнери на вториот ден на Моден викенд Скопје 13

Студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет, модната куќа „Линеа“, „Elezi Paris“, Тијана Младеновиќ и Ирина Тошева ги прикажаа најновите колекции на вториот ден на тринаесеттиот Моден викенд Скопје , вчеравечер во салонот „Порше Македонија“. „Шари и текстури“ е насловот ...

Повеќе »

Три дами и маскенбал означија старт на Моден викенд Скопје

Ревиите на дизајнерките Росица Мршиќ, Олгица Ѓоргиева и Силвија Михајловска го одбележаа првиот ден на тринаесеттиот Моден викенд Скопје кој се одржува во салонот „Порше Македонија“ од 1 до 3 април. На истата локација по ревиите се одржа и забава под маски на ...

Повеќе »

Вечерва почнува 13. издание на Моден викенд Скопје

Тринаесеттото издание на Моден викенд Скопје започнува вечерва во салонот на Порше Македонија, а се отвора со ревијата на дизајнерката Росица Мршиќ закажана за 20 часот. Во 21 часот новата колекција ќе ја претстави дизајнерката Олгица Ѓоргиева, а по неа ...

Повеќе »

На листа на чекање: Капсулна колекција на трендовски маички со современ принт СЈО

Оние кои ги следат и модата и трендовите кај нас, веројатно се веќе информирани за новите памучни маички со принт од „логото“ на Специјалното јавно обвинителство изработени од македонски уметници. Капсулната колекција на маички ќе содржи за сега, линија на ...

Повеќе »

Ја сакаме оваа „бомбер“ јакна со цветен принт од Desigual

Бомбер јакните ја доживуваат својата ренесанса. Оправдано, тие не се ултимативно парче облека само поради формата, туку и поради неверојатната камелеонска способност да го надградат вашиот изглед, без разлика дали се работи за „кежуал“ варијанта или елегантен стил. Ако ги ...

Повеќе »

Ајде да „џускаме“: Поглед одблизу на колекцијата New Metallics од MANGO

Април ни ги носи светкавите, металик нијанси, поканувајќи не на игра. Не навраќа на музичката сцена, не потсетува на 90-те години, и веќе мириса на нова (модна) радост. Рокенрол елементи, светки, мини фустани, бокси-јакни, и многу тексас. Априлската кампања на ...

Повеќе »

Топ 3 шорцеви достапни во нашите продавници

Што најмногу сакаме да носиме кога времето е топло, а ние се чувствуваме супер-релаксирано и да, веќе добро извежбани во фитнес клубовите и теретаните. Се разбира, добар шорц со маичка и патики. Не велите дека е сеуште рано за нив, ...

Повеќе »