МакМода

Мак мода

Инспиративна трансформација на Борче Ефтимовски: Само напред, никако назад!

  „ Кога започнав со вежбање имав 146 килограми. На почетокот, многумина ми се потсмеваа, а мојот инает беше поголем од се, и на крајот успеав секој што се потсмеваше на мојата дебелина да дојде да ми честита за успехот“, ...

Повеќе »

Листа на желби: Луди сме по овие Bata високи чевли

Инспирирани од стилот на раниот 20-ти век, овие чевли од Bata, на врзување и со декораивни дупчиња, не тераат да сонуваме. Ги ставаме највисоко на нашата листа на желби како задолжително модно парче за оваа есен/зима. Побарајте ги во продавниците ...

Повеќе »

Без паради и изборни циркузи, одличен избор: Емилија Розман ќе ја претставува Македонија на Мис на светот

23-годишната убавица Емилија Розман ќе ја претставува Македонија на изборот за Мис на светот. Апсолвентката на дефектологија и веќе искусна манекенка со солидна интернационална кариера, Емилија Розман, ќе биде претставник на Р.Македонија на најпрестижниот избор за убавина – Мис на ...

Повеќе »

A чевли на годината се…

Footwear News го прогласи победникот во категоријата – Чевли на годината. Станува збор за моделот  Yeezy, кој Кенје Вест го дизајнираше за Адидас. Со ова музичарот се најде во друштво со големите имиња како Кристијан Лубутен и Маноло Бланик.

Повеќе »

Промовирана Импакт на Елена Лука

Вчеравечер во Даут Пашин Амам во Старата скопска чаршија, дизајнерката Елена Пандева ревијално ја промовираше својата нова колекција есен-зима 2015/16 насловена IMPACT.   IMPACT е резиме на храбриот дизајнерски пристап во ослободувањето на креативната мисла, но и прагматично проследување на ...

Повеќе »

Топ 10 најдраги модели на Хантер чизми

Овие класични чизми за дожд се совршен додаток за вашата есенска и зимска гардероба. Може да се носат на кежуал или повеќе шик комбинација, со фармерки или со фустан, со кратка кожена јакна или со мантилче, сеедно е. Секогаш изгледаат ...

Повеќе »

Колекција „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева

Со најновата колекција наречена „Just Go“ на Олгица Ѓоргиева официјално се затвори дванаесеттиот Моден викенд Скопје. „Колекцијата е потсетување на она што веќе го имам работено во минатото со  видно изменети кроеви, проширени техники на доработка но со мојот карактеристичен ...

Повеќе »

Колекција на Ирина Тошева со пораки напишани на кирилица

Ирина Тошева која своите креации редовно ги презентира на Моден викенд Скопје, поддржана од My:Time и Министерството за култура на Република Македонија,  ја донесе колекцијата  на која беа пресликани куќи и пораки испишани на кирилица. Модната презентација беше испратена со ...

Повеќе »

Јована Филиповиќ со колекција како одраз на некое идно совршено време

Јована Филиповиќ ја прикажа колекцијата за актуелната есен/зима  2015/2016 за која вели дека „претставува одраз на некое идно совршено време. Иднина во која уметноста, дизајанот и архтектурата се движечка сила. Влијанието на нео – футуристичкиот минимализам на градбите на Заха ...

Повеќе »

Елена Спасовска со колекција инспирирана од жената од работничката класа

На второто модно шоу се претстави дизајнерката Елена Спасовска која инспирацијата за колекцијата ја наоѓа во жената од работничката класа, нејзиниот молк наспроти нејзиниот херојски став. „Колекцијата истражува како оваа жена минува  низ сопствената интимна револуција. Таа е инспирацијата за ...

Повеќе »