МакМода

Мак мода

За уметноста на ноктите и трендовите на нокти со Весна Миланова

„Цветниот дизајн на нокти ќе биде целосен хит за оваа сезона. Од модните писти пак ни доаѓа трендот на забавен француски маникир, наместо класичната бела линија, оваа сезона може да експериментираме со различни бои со кои ќе го направиме францускиот ...

Повеќе »

Моден едиторијал за новата колекција „Енхалон “ пролет/лето ’15 на Ирина Тошева

Дизајнерката Ирина Тошева секогаш ги подготвува едиторијалите на специфични локации, а овојпат едиторијалот е снимен во луксузниот хотел „Изгрев“ и на неколку локации во Струга. „Секогаш кога сум во потрага по инспирација се изолирам и долго време поминувам токму на ...

Повеќе »

Колекцијата „Veritas “ на Мила Кадриу претставена на зајдисонце со вино

Колекцијата наречена „Veritas“  (Вистина) потпишана од модната куќа MCouture на Мила Кадриу ја доживеа својата премиера вчера, на зајдисонце во скопската винарија „Камник“. На модниот перформанс во организација на Моден викенд Скопје беа претставени креациите за пролет/лето 2015 односно комбинезони, ...

Повеќе »

Фешн Груп e моден партнер на Даниел Кајмакоски за Евровизија 2015

Фешн Груп (Fashion Group) ја продолжува традицијата на поддршка на претставниците за Евровизија, па по минатогодишната соработка со Тијана Дапчевиќ, оваа година компанијата се јавува како моден партнер на Даниел Кајмакоски. Даниел ќе носи облека, обувки и модни додатоци од ...

Повеќе »

Шармантната Македонка Сарита Бредли во филм на Оливер Стоун

Мала но значајна улога за Сарита Бредли, глумица и фотомодел со потекло од Прилеп, во новиот филм на Оливер Стоун „Сноуден“. „Имав мала, но за мене многу значајна улога, во филмот „Сноуден“во кој главната улога ја има Џозеф Гордон Левит. ...

Повеќе »

Има многу причини зошто го сакаме Hugo Boss: Колекција пролет/лето 2015

Светот на музиката ги содржи правилните состојки за софистициран и лежерен начин на облекување. BOSS ја гради последната колекција околу оваа инспирација во која формалниот се комбинира со реласкираниот стил на урбана средина.  Од половично обрабени до тесно кроени палта ...

Повеќе »

Модна игра на Златко Јовановски

Модните комбинации знаат да бидат возбудлива игра на сложување на парчиња облека. А младиот Златко Јовановски очигледно ужива во ваквите модни „сложувалки“. Еве ја добитната комбинација на Златко. Бундата потсетува дека надвор е сеуште студено, иако е пролет. Тексас-кошулата под ...

Повеќе »

Роденденски 20% попуст за 20 години постоење Pierre Cardin во Македонија

Познатиот моден бренд Пјер Карден (Pierre Cardin), на 8- ми април го прославува својот 20-ти роденден на македонскиот пазар. Фирмата „Нени Компани“ веќе 20 години им овозможува на македонските потрошувачи да бидат во тек со светската модна сцена. Значајниот јубилеј ...

Повеќе »

Трет ден Моден викенд Скопје

На последниот ден на Моден викенд Скопје со „Пролетна магична приказна“  дебитираше Јагода Пачемска од  арт- студиото за цвеќе „ФА-БУ “. Пачемска презентираше ексклузивни креации изработени од свежо цвеќе. Модната куќа „Менакон“ (со модели достапни во „Adora for You“ во ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: „Одбери ја својата бајка“ на дизајнерката Олгица Ѓоргиева

Со колекцијата „Одбери ја својата бајка“ дизајнерката Олгица Ѓоргиева  го затвори единаесеттото издание на Моден викенд Скопје вчеравечер во катната гаража „Солунски конгрес“. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Ѓоргиева која ја сочинуваат десет ексклузивни креации  беше прикажана низ моден перформанс ...

Повеќе »