МакМода

Мак мода

Празничен излог за девојчиња: FROZEN, подароци од нашите бајки и соништа!

Од креативни сетови до куклички, девојченцата сега имаат уште една причина за голема насмевка – дизниевата линија Frozen која е достапна и во нашите продавници. А вам, драги родители, ви останува полесната работа, без волшебно стапче да им ја исполните ...

Повеќе »

На муабет со Меди Белаж Касем: Рајот досега требаше да е веќе тука!

  Некако набрзина, пред разговорот, се договоривме да не „тераме“ филозофски муабети, па наместо да „филозофираме“, се фрливме директно на човечката страна, на етиката, на поезијата, на преводите на Данте и Петрарка. Сакав да го слушнам одблизу човекот Меди Белаж ...

Повеќе »

Мис Балкан 2015: Надица Димковска втора придружничка

На бродот Сава Лукс во Белград се одржа изборот за Мис Балкан за 2015.  Во конкуренција на 15 девојки од балканските држави Надица Димковска од Скопје (20) ја освои титулата втора придружничка. Победничка на овој избор за убавина беше Теодора ...

Повеќе »

Фотосесија: Празничен спас и елеганција со Спас Комерц

Си одбравте чевли или чизми за празничните денови? Се разбира, дека ние помисливме и на вас додека за себе избиравме. Со ремче или без него, високи или ниски чизми, елеганти салонки на висока или ниска потпетица…, новата колекција која пристигна ...

Повеќе »

За Нова година во најслатки пижамчиња од women’secret

Некои од нас преферираат да си ја дочекаат Новата година во лежерна, домашна атмосфера, поточно во пижамчиња. Ако и вие го мислите и сакате истото, еве еден сладок предлог за дотерување. Овие весели модели од women’secret, со зимски и празнични мотиви, ...

Повеќе »

Мини-колекција на Лудус :Permanent Black

Во чест на досегашната петгодишна работа како eкспериментална модна етикета „Лудус” ја прикажува мини колекцијата Permanent Black.   Се работи за реинтерпретација на досега комерцијално најуспешните парчиња од сите колекции во црна боја со стопроцентнто природни материјали како волна и памук. ...

Повеќе »

Топ 3 најпопуларни чевли во 2015 година

Мокасините со крзно на Гучи го променија поимањето за зимската мода. Отсега, зиме може да носите отворени мокасини, се разбира доколку тие се одвнатре исполнети со крзно. Ланскиот хит меѓу чевлите, сандалите со нитни на ремчето, дизајнирани од Валентино, останаа ...

Повеќе »

Излог: Зимски високи чизми со потпетица, дел од асортиманот зима 2015 на Спас Комерц

  Кожени зимски чизми со висока потпетица со кои ја добивате посакуваната удобност и трендовски изглед. Сите модели се креација на македонски производители. Горниот надворешен дел е изработен од природна кожа. Внатрешниот дел и ѓоновите како и потпетицата на чизмите се ...

Повеќе »

Уникатни новогодишни честитки на дизајнерите со лицата со Даунов синдром

Предновогодишната работилница која се одржа вчера во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ во Скопје, донесе уникатни новогодишни честитки и дружба на македонските дизајнери со лицата со Даунов синдром. Модните дизајнери Ирина Тошева и Олгица Ѓоргиева, графичкиот дизајнер Емилија ...

Повеќе »

Излог: Ниски зимски чизми со потпетица, дел од асортиманот зима 2015 на СПАС КОМЕРЦ

Зимски чизми со потпетица со кои ја добивате посакуваната удобност. Сите модели се креација на македонски производители. Горниот надворешен дел е изработен од природна кожа.   Внатрешниот дел и потпетиците на чизмите се изработени од квалитетни материјали кои гарантираат убав ...

Повеќе »