МакМода

Мак мода

Смело деби на Пејоски на њујоршката модна недела

Марката КТЗ, со седиште во Лондон, дебитираше на њујоршката модна недела со колекцијата есен/зима 2015. Според креативниот директор, Марјан Пејоски, оваа сезона сакале да направат и претстват нешто ново. Колекцијата за сезоната есен/зима 2015 беше во знакот на фолклорот на ...

Повеќе »

Запрете, размислете и уживајте во моментот со 11-то издание на Моден викенд Скопје

Подготовките за единаесетотто издание на Моден викенд Скопје  кое ќе се одржи од 1-ви  до 5-ти април, традиционално започнаа со фотосесија за имиџот на сезоната пред објективите на тандемот „Ани и Дими“. Моден викенд Скопје за пролет/лето 2015 ќе води ...

Повеќе »

Пролет со women’secret

Пролетта 2015 во women’secret носи колекција полна со контраст и сензуалност. Класиците се враќаат во комбинации од пастелни и флуоресцентни бои како и градници без полнење во логопринтови и дезени во риги. Овој концепт секако ветува незаборавна сезона во која ...

Повеќе »

Машка линија Springfield пролет 2015

Лежерна и урбана колекција, за мажи со стил. Надвор од канцеларија Црната и сивите нијанси во комбинација со бела боја, го доживуваат својот ‘come-back’.  Лежерен и урбан стил со доза на спортски елементи. Црна бомбер јакна, бела блуза со блуриран ...

Повеќе »

Лежерни, разнобојни и космополитски: Женска линија на Springfield пролет 2015

Springfield ги претставува новите пролетни колекции. Брендот и оваа сезона предлага едноствавна и убава облека како дел од својата носечка филозофија. Сон за слобода Сон за слобода е линија инспирирана од боите на американското знаме: црвена, бела и сина. Комбинациите ...

Повеќе »

Едвај чекаме: Ревијата на Марјан Пејоски на њујоршката модна недела

Познатиот македонски дизајнер Марјан Пејоски, кој долг период живее и работи во Лондон, ќе ја претстави есенската колекцијата на неговата марка  KTZ (Kokon to Zai ) на актуелната модна недела во Њујорк.   Денес започнуваат ревиите на Модната недела во ...

Повеќе »

Совршени подароци за Денот на вљубените во продавниците на Parfois, Women’secret и Springfield

Дел од брендовите на Fashion Group подготвуваат изненадувања во форма на промоции и специјално дизајнирани колекции за Денот на вљубените. Денот на вљубените наближува, а традицијата на празникот вели дека треба да се изберат најубавите и најромантични подароци за саканите. Вкусовите и ...

Повеќе »

Ен Еверс, современата Брижит Бардо е совршена Манго девојка

Супермоделот Ен Еверс (Ана Еверс, родена во 1993 во Германија), која можевме да ја видиме во модните кампањи на повеќе од 60 дизајнери, меѓу кои и Александар Ванг и Москино, но и во календарот Пирели 2015, е совршена Манго девојка. ...

Повеќе »

За сите вљубени и вљубени во уметноста: 50 отсто попусти на фармерките М – џинс

Од утре може да го набавите вашето омилено модно парче со уметнички цртеж потпишан од академскиот сликар Мирослав Масин за само 2.900 денари. Пери-носи-врами. Искуствено, носи ги до бесвест, па закачи ги на ѕид. Ако ние се прашуваме (ние, кои ...

Повеќе »

Ревија на Манго во Барселона: Колекција пролет/лето 2015 инспирирана од 70-те години

Завчера во Барселона MANGO презентираше дел од новата колекција на петнаесетото издание на модното шоу “080”. Над 800 гости присуствуваа на ревијата, која се одржа во впечатливиот Морски музеј во Барселона. Инспирацијата од 70-тите години беше очигледна кај сите парчиња од ...

Повеќе »