МакМода

Мак мода

Билјана Сетиновска: Настанот помина во најдобар ред дури и подобро од што очекувавме!

„Стресот околу организацијата беше голем но сепак се помина во најдобар ред“, вели организаторката на Балкан емоушн фешн дејс, Билјана Сетиновска која не ја крие возбудата дека освен успешното претставување на дизајнерите, на настанот присуствувале видни гости од модниот свет ...

Повеќе »

Ирина Тошева: Сите работиме со иста цел-да градиме подобра модна сцена на Балканот!

„Април и мај се месеци на прослави и повод за парче со дизајнерски потпис. По завршувањето на ревиските претставувања целосно сум им посветена на клиентите и клиентките. Особено уживам во овој тип работа која подразбира отворена комуникација, како и градење ...

Повеќе »

6 начини како да носите машки модел на фермерки

Овој ноншалантен модел на фармерки многу лесно и брзо се комбинира со други парчиња…   Фармерките никогаш не излегуваат од мода. Ова вечно парче облека што е исто толку важно во  гардероберот како малиот црн фустан, салонките, чантата во сите можни ...

Повеќе »

На сцената на Балкан емоушн фешн дејс, втора вечер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Душко Орашчанин од Босна од жирито беше прогласен за победник на натпреварувачката вечер на БЕФД.   Втората вечер на БЕФД имаше натпреварувачки карактер, а со ревии се претставија балканските дизајнери. Од македонските креатори на сцената ги видовме колекциите на Ирина ...

Повеќе »

Мариа Спасеска: Направив договор за уште еден моден проект веќе за идната недела

Мариа Спасеска, позната по уметничкото име Maria Macci, ја претстави својата колекција Футуристик коктел дресис на Балкан емоушн фешн дејс кој неодамна се случуваше во Виена. Вели дека е задоволна од настанот и дека тој и донел дузина нови контакти ...

Повеќе »

Александра Лап и Жан Хофман, сопственици на Паолос Ворлд: Модата ги спојува нациите!

Александра Лап и Жан Хофман, сопствениците на Паолос Ворлд (Paolo’s World) организираат два до три големи настани во месецот од различен карактер во нивниот исклучителен, фенси амбиент, лоциран во строгиот центар на Виена. Се разбира, темата на нашиот муабет беа ...

Повеќе »

Балканските дизајнери од Виена ги претставија своите нови колекции на Балкан емоушн фешн дејс (ФОТОГАЛЕРИЈА)

На првата вечер (синоќа) балканските дизајнери кои веќе работат подолго во Виена ги претставија своите креации. Вечерва пак, ќе биде посветена на дизајнерите кои работат на Балканот. Првата вечер од Балкан емоушн фешн дејс беше посветена на балканските дизајнери кои ...

Повеќе »

Разговор со Џузепе Сантони: Ако се костумите по мера, зошто такви да не бидат и чевлите!

Современиот денди сака да има единствени чевли на светот, само тој, и да нема ниедни слични на неговите. Да бидат обоени како уметничка слика, гравирани како статуа, рачно изработени и толку посебни што да не може да не се забележат. ...

Повеќе »

Една наша прекрасна Ирена Крстеска, сопран: Трновит е патот по кој одиме ние уметниците!

И додека зборуваме со неа и ние веќе отпловивме во некои други звуци, можеби и благодарение на нејзиниот мелодичен глас, топлината во гласот, емоциите кои не може да ги сокрие…. „Вечната потреба за освојување на бескрајните простори на музиката ми ...

Повеќе »

Смели венчаници за смели невести

Дали би сте се осмелиле да облечете нешто вакво на вашата свадба… Закажавте свадба, а сега е на ред вистинскиот избор на венчаница? Би можеле да заборавите на какво било морализирање и да одберете еден од овие модели! Само ако ...

Повеќе »