МакМода

Мак мода

Нови колекции есен 2015 во Springfield: Поглед на Прва во класот и Боемски стил

Пристигнаа новите колкции за сезоната есен 2015 во Springfield. Денес ви ги претставуваме веселите „Прва во класот“ и „Боемски стил“.  ПРВА ВО КЛАСОТ На летните денови им се ближи крајот и мораме да го подготвиме аутфитот за враќање на училиште ...

Повеќе »

12.издание Моден викенд Скопје: Македонското културно наследство низ изложба и модни ревии

Дванаесеттиот Моден викенд Скопје под мотото „Модата и културното наследство“, на 21 октомври во Музејот на Македонија ќе го отвори модна изложба составена од финалните дела произлезени од неколкумесечниот проект „Модата и културното наследство“, додека ревијалниот дел стартува ден подоцна ...

Повеќе »

Трендови: 10 најслатки модели на гумени чизми

Гумените чизми остануваат во мода и оваа есен, тоа што се промени од лани се моделите, детаљите на нив и боите. Додека минатата есен се форсираа чизми за дожд со популарниот животински принт или цветови, како и гумени чизми во ...

Повеќе »

Моден напад врз Виктор Пeтров-Викса: Ако ја бива продавачката ќе ја слушам се што ќе ми каже

  Во моментов е актуелен со телевизиската забавна емисија „Феферонче шоу“ па го гледаме стокмен во стилизирани костуми за готвачи, и рака на срце, не му стојат лошо, иако сме навикнале да го гледаме низ градот дотеран во искинат џинс, ...

Повеќе »

Етно денови во Капитол мол

Поддржувајќи ги традиционалните вредности, во духот на фолклорот, старите обичаи и приказните што се пренесуваат од генерација на генерација, Капитол Мол креираше концепт на настани за своите потрошувачи со кои сака да ги издигне, уважи и потенцира своите заложби за ...

Повеќе »

Мисицата Елена Анѓеловска утре ќе се бори за круната на Мис Глоуб во Торонто

Утревечер во Торонто ќе се одржи финалето на Мис Глоуб. Македонска претставничка на овој избор за убавина е Елена Анѓеловска. Учесниците веќе три недели се во Торонто каде се подготвуваат за големото финале. Елена во Канада е со екипа од ...

Повеќе »

Тексас колекција на Силвија Михајловска инспирирана од Џексон Полок

Пред-есенската колекција на модната дизајнерка Силвија Михајловска е инспирирана од делата на американскиот сликар Џексон Полок и седумдесетите години. Модните парчиња во колекцијата се изработени од тексас кој е некаде и рачно сликан, од памучна тантела и вискоза. Цените се ...

Повеќе »

Изет Цури, моден дизајнер: Праксата е најголемата диплома, и тоа со потписот и печатот на животот!

Од Париз се врати во Скопје за да го сподели своето знаење со младите креативци кои го сакаат модниот дизајн, и несебично се вложи во својот Меѓународен институт за мода, кој функционира како Академија, од каде веќе излезе првата генерација ...

Повеќе »

Вљубени во колекцијата PARFOIS за есен/зима 2015

  За сезоната есен-зима 15/16, Parfois одлучи да инвестира во кампања која ja открива поинтимната перспектива на брендот. Користејќи го театарот Болхао како локација, ја повикаa француската актерка Нора Лембр да долета во Порто за да ја преземе главната улога ...

Повеќе »

Улична мода: Носиме патики со се! Зашто се неодоливи…

Патиките можеби ги нема веќе на модните писти, но затоа никогаш не ги имало во толкава мера на улиците. И тоа, во комбинација буквално со се. Од Њујорк до Милано, за време на модните недели, улиците беа преполни со девојки ...

Повеќе »