МакМода

Мак мода

Холивудска свадба во Венеција: Амал како Џеки, 50 години подоцна

И тоа се случи – најпосакуваниот холивудски ерген Џорџ Клуни вчера рече „да“ на адвокатката со либанско потекло Амал Аламудин. Шармантната Амал(36) ја засени големата филска ѕвезда оживувајќи го митот на госпоѓа Кенеди. Иако на аеродромот во Милано пристигна спортски ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за елегантната Гвинет Палтроу

Во чест на нејзиниот роденден, 27 септември, ова се десетте интересни пикантерии од животот на една од најелегантните глумици на денешницата. 1 Родена е во Лос Анџелес во богато и уметничко семејство. Татко и бил режисер, а мајка и глумица, ...

Повеќе »

Се или ништо: Колекцијата на Елбаз ја слави 125-годишнината на Ланвен

Израелскиот моден креатор Албер Елбаз кој веќе цела деценија е креативен директор на луксузната модна марка Ланвен, со елегантна модна ревија во Париз ја прослави 125-годинината од постоењето на француската марка. Познати лица во првите редови, но и на модната ...

Повеќе »

Ќе бидат ли ваквите удобни комбинации хит за следното лето?

Дизајнерите Консуело, Џани и Каролина Кастиљони на миланската модна недела покажаа дека на марката Марни вистинското време допрва доаѓа, веројатно веќе од следната пролет/лето. Колекцијата за пролет/лето 2015 на Марни ги слави 20-те години од постоењето на марката презентирајќи го ...

Повеќе »

Ин: Шарлот Олимпија сосе Холивуд чантичките!

Во последно време често пишуваме за нашата миленичка Шарлот Олимпија и мислиме да продолжиме така се додека оваа необична креаторка нуди колекции кои голицкаат. Од денес, 24 септември, можат да се најдат во продажба (за жал, не и кај нас, ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје во знакот на млади креативци и сензуална геометрија

Најновото од 20 дизајнери и модни куќи, гости одстранство и едукативни проекти се само дел од десеттото јубилејно издание на Моден викенд Скопје кое ќе се одржи од 23 до 27 октомври. Настанот ќе го отворат дизајнерот Јован Петровски со ...

Повеќе »

Пролет 2015 со Марјан Пејоски: Античка и модерна колекција истовремено

Модната марка КТЗ (KTZ) со седиште во Лондон ја распламти модната игра на неодамнешната лондонска модна недела презентирајќи ја колекцијата за пролет/лето 2015 година. Главната тема беше играта со белата и црната боја преку принтот, геометриските форми, впечатливите огромни ѓердани ...

Повеќе »

Светото срце на Долче и Габана: Дали е ова најженствената колекција која до сега сме ја виделе?

Кога Сицилија и Шпанија ќе се сретнат на модната писта резултатот е прекрасна мешавина на сензуална црвена, црна и бела боја која го нагласува женскиот огнен дух и моќта на женственоста. Долче и Габана ја претставија колекцијата за пролет/лето 2015 ...

Повеќе »

Барби светот на Џереми Скот за Москино и Барби-кукли облечени во Москино

Мисли розово! Како Барби. Од колекцијата за пролет 2015 година на Џереми Скот голема корист ќе има и производителот на Барби-куклите Мател. Минатата сезона Џереми Скот ја презентираше својата прва колекција за Москино, инспирирана од чоколадите, слатките, брзата храна и ...

Повеќе »

Гас и Травис новите кучешки модни ѕвезди на Инстаграм

Браќата Поинтер се новиот моден ѕвезден тим кои секојдневно ги засмејуваат своите илијадници фанови на Инстаграм. Двете кучиња се од расата германски птичар (поинтер) со кратко крзно, но наместо да одат на лов тие ги ловат модните трендови и позираат. ...

Повеќе »