МакМода

Мак мода

Никола Стојаковиќ: Нека секој ден биде ден на победата и успехот што некому сме му обезбедиле подолг живот!

„Првпат во Македонија отвораме Z-shop кој почнува со работа в среда, на 18 јуни. Свеченото отворање ќе биде проследено со музика, започнува во 19.30 часот,  а оваа пригода би ја искористил да ги поканам сите пријатели на Цептер. Дојдете, посетете ...

Повеќе »

Што тебе те засега што јас го сакам Сен Џон Перс?

Во чест на роденденот на поетот на историјата, морето и на љубовта. И десетте работи кои (можеби) не ги знаете за него. Се родил во старо француско семејство (31 мај 1887, како Алексис Сен-Леже Леже), на малиот остров Сен-Леже де ...

Повеќе »

Мајсторот на фотографија Стив Мекари со фантастична линија на очила за сонце

Авторот на фотографското ремек-дело „Девојката од Авганистан“, на минатогодишниот календар Пирели, на илјадници портрети преку кои ја изразува човечката душа, лансираше колекција на очила за сонце. Прочуениот фотограф Стив Мекари, кој го помина половина свет фотографирајќи ги човечките лица, но ...

Повеќе »

Животна приказна во прво лице: Џорџо Армани

Постои еден термин штo сакам да ви го објаснам – класика. Класика може да биде западен начин на облекување, може да биде традиционален начин, може да биде нешто што не е воопшто поврзано со креаторот, или обратно, да ги има ...

Повеќе »

Избор за убавина Мис Аполон 2014

Минатиот викенд во Бодрум, Турција, се одржа интернационалниот избор за убавина Мис Аполон 2014 со учество на 30 девојки од исто толку држави од светот. Нашата држава ја претставуваше 17-годишната Ана Трајковска од Тетово, која направи убав успех со пласманот ...

Повеќе »

Сакате фудбал, а уште немате ваков фотоапарат? Хмм…

Е веќе и се посомневавме во вашата љубов кон фудбалот и целата таа атмосфера. Ама, ако сте вистински фудбалски фан, тогаш веројатно сте чуле и за трендот Фиш Ај број 2. И тоа, бразилска едиција. Новиот модерен фотоапарат ја слави ...

Повеќе »

Силвиа Монрос де Стојаковиќ: Се е можно, а ако не е, пак може да се смеси леб на животот

„Дали е можно да се каже или да се напише уште нешто за Салвадор Дали…   … За уметникот на кој секој од нас може да му позавиди на бројот на книги за сликите, за него, за Гала, за него ...

Повеќе »

Goldenpoint – сензуалност и разиграност за ова лето

Колекцијата костими за капење на Goldenpoint ветува жешко и разиграно лето. Повеќето различни под-брендови кои ја сочинуваат колекцијата носат своја специфичност и шарм, а големиот избор на модели и дезени ги става дамите пред вистински предизвик при изборот. Така, колекцијата на Philippe Matignon ја ...

Повеќе »

Македонско – американска филмска љубовна приказна со вкус на француски „макаронс“

Спонтано, заводливо, неодоливо е трагањето на два креативни ума чија страст и стил за поинакво доживување, патувајќи случајно се сретаа во Париз. Кристина Илиевска, маркетинг креативец, артистичен трагач, слободен продуцент, костимограф и страствен гурман на уметноста во сите облици и Џејмс Хоникат, режисер ...

Повеќе »

Весела колеција на Лубутен за љубителките на слаткиот изглед: Доволно слатки да ги изедеш!

Неочекувана и многу весела колекција на чевли и чанти пристигнува од работилницата на Кристијан Лубутен наменета за сезоната пролет/лето 2014. Ако сте љубителка на бонбончиња, ова е вистинскиот избор. Францускиот дизајнер на чевли овојпат си поигра со фантазијата на многу ...

Повеќе »