МакМода

Мак мода

Зад сцената: Бестрашните ангели на Викторија сикрет во нов провокативен предизвик

Модната марка за долна облека Викторија сикрет ја лансираше новата кампања со наслов Fearless (Бестрашен). Заводливо деколте во пуш-ап стил и парчиња долна облека кои едвај покриваат – тоа е акцентот на новата провокативна кампања на Викторија сикрет во која ...

Повеќе »

Модна недела Њујорк: Тој чудесен Оскар де ла Рента!

Оптимизам и животна радост, од кој друг ако не од Оскар де ла Рента. На 83-годишна возраст Оскар де ла Рента претставувајќи ја колекцијата за сезоната пролет/лето 2015 на Модната недела во Њујорк, покажа дека за него сите останати учесници ...

Повеќе »

Модна недела Њујорк: Го обожаваме Прабал Гурунг!

На третиот ден на Модната недела во Њујорк, Прабал Гурунг преку својата колекција за пролет/лето 2015 им оддаде почит на своите непалски корени. Креациите на Гурунг блеснаа на модната писта носејќи хималајска свежина. Грандиозни како и самите планини. Колекцијата е ...

Повеќе »

Британската стилистка и модна уредничка Ребека Рој ќе гостува на Моден викенд Скопје

Моден Викенд Скопје во соработка со Британски совет во Македонија организира работилница за модно блогирање под раководство на успешната британска стилистка и модна уредничка од Лондон, Ребека Рој. Од 23 до 27 октомври со почеток од 9 до 12 часот ...

Повеќе »

Модната градина на Кејт Спејд: чантички за пролет 2015

Малите чанти на дизајнерката Кејт Спејд (косопственичка на истоимената модна марка) претставени на Модната недела во Њујорк го привлекоа вниманието на трендсетерите. Колекцијата за пролет 2015 на Кејт Спејд е инспирирана од пролетната градина. Од чанти во форма на полжав, ...

Повеќе »

Овие прекрасни марами ќе ви дадат крилја

Птиците се популарен мотив во женските колекции, а Роза Камитова, дизајнерка од Казахстан која живее и работи во Мелбурн, создаде линија на марами на кои го искористи мотивот – птица на еден многу креативен начин. Марамите се големи и можат ...

Повеќе »

Есенски тренд: Би носеле ли вакви фенси чорапи?

Сезоната на чорапи и хулахопки е пред нас, а ова се најнеобичнитe и најинтересни модели кои до сега сме ги виделе. Секси или смешни, необични, посебни, креативни дизајни…Во секој случај привлекуваат внимание. Може некој, на пример, вака да се искачува ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: Го сакаме Фреди Меркјури!

За себе рече дека нема да биде рок-ѕвезда, туку легенда, а тоа и го постигна. Фреди Меркјури, легендарниот фронтмен на британската група Квин, се родил на 5 септември 1946 година во семејство на Парси Индуси во Стоун таун, денешна Танзанија, ...

Повеќе »

Модна полицајка без влакна на јазикот: Збогум, Џоан Риверс

Легендата на американската телевизија, Џоан Риверс, позната по емисијата „Фешн полис“ во која го коментираше стилот, однесувањето и облекувањето на славните личности, почина на 81 годишна возраст. Пред да зачекори во шоубизнисот, Риверс работеше како моден советник во „Бонд“, а ...

Повеќе »

Parfois есен/зима 2014: женственост и привлечност, авангарда и драматичност

Во сезоната која доаѓа португалскиот бренд Parfois го завцрстува своето позиционирање во модниот свет и ја отвора колекцијата со каталог и рекламна кампања во која главната улога ја има Кејт Андервуд, фотографирана од Квентин де Бри, имиња кои се во ...

Повеќе »