МакМода

Мак мода

Ангела Ѓоргиева: Меѓу нас манекенките нема место за ривалство и љубомора!

„Иако во послените години во Македонија се посветува доволно внимание на модата, сепак Македонија е мала земја и за сега сеуште не може да се каже дека има доволно ангажмани за еден модел да може нормално да заработува и живее ...

Повеќе »

Драган Божинов: Луѓето се љубопитни и постојано прашуваат како успевам да направам бизарни дела со помош на кафе

„Откако ми се истури филџан со кафе врз хартијата на која што сликам поминаа околу седум месеци. Тоа ме натера да иницирам и пробам како би изгледало да се слика со кафе, па така оваа техника ја совладав за неполн ...

Повеќе »

Заврши пролетниот Моден викенд Скопје

На последниот ревијален ден на деветтото издание на Моден викенд Скопје, љубителите на модата ги проследија колекциите на Роберт Ивановски, Александра Митковска, Лидија Георгиева и Росица Мршиќ на 6 април во салонот „Порше Македонија“ во Скопје. Шестиот ден го отвори ...

Повеќе »

Четврта вечер на Моден викенд Скопје

Вчеравечер модното случување продложи во салонот Порше Македонија. Четвртата вечер на Моден викенд Скопје започна  со перформансот на NewMan’s Бизнис Акцелератор, македонско-американска компанија чии програми вклучуваат професионална едукација во областа на техничките и креативни науки, со експерти и ментори од ...

Повеќе »

Ревија за која долго ќе се зборува: Многу стил во модниот бранч на Мила Кадриу

Во прекрасниот амбиент на Хорти Експерт Гарден Центар, вчера на пладне, Мила Кадриу ја претстави својата нова колекција насловена Моден бранч и покажа дека и модните ревии органзирани тука, можат да им парираат на оние од светските модни центри, и ...

Повеќе »

Трета вечер на Моден викенд исполнета со дизајнерски имиња

Вчеравечер во салонот на Порше Македонија продолжи пролетното издание на Моден викенд Скопје со креациите на студентите од Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет, потоа со минатогодишните победници на „Поп!Мода“ и ревиите на пет македонски дизајнери. Модното случување ...

Повеќе »

Со моден перформанс на ателјето „Hard to explain“, синоќа беше отворен ревијалниот дел на деветтото издание на Моден викенд Скопје – деветта сезона

Дизајнерките Катерина Попева и Марија Дацевска од ателјето „Hard to explain“ со моден преформанс пред своето ателје во Старата скопска чаршија прикажаа вкупно дваесет креации од најновата колекција наречена „Раскажувачот“. Моделите беа презентирани со моден пеформанс испратен со звуци на ...

Повеќе »

Нова соработка: Елена Ристеска и Fashion&Friends

Пролет/лето 2014 е сезона на новитети за мултибренд концептот Fashion&Friends. Она што ќе ја одбележи оваа сезона е започнувањето на партнерство со Елена Ристеска која долги години е верен пријател на Fashion Group, а од сезонава е и официјален партнер на Fashion&Friends. ...

Повеќе »

Моден викенд Скопје: Првите шест дена од април во боја на магента

Со претставувањето на колекцијата „Раскажувачот“ на модниот бренд „Хард ту експлеин“ во Старата скопска чаршија од 2 април ќе започне официјалниот дел на деветтото издание на Моден викенд во Скопје. Креативниот тим на Моден викенд-Скопје претходно ja претстави капсулната колекција ...

Повеќе »

Некој како Никола Чутурило

Ноќ пред неодамна одржаните избори во Србија, спотот со новата песна на Никола Чутурило „Неко као ја“ (Некој како јас), предизвика големо внимание на социјалните мрежи. За една ноќ спотот имаше 10.000 прегледи на Јутјуб. Станува збор на протестна песна ...

Повеќе »