Патувања

Армани Дубаи е најлуксузен хотел за 2016 година

И годинава World Luxury Hotel Awards го именуваше најлускузниот хотел во светот, а тоа е хотелот Армани кој се наоѓа во Дубаи. „Армани Дубаи“ е сместен во познатата зграда Бурџ Калифа, која е највисока зграда во светот. Во стилот на ...

Повеќе »

Travel and Leisure: Хрватска е најсветска дестинација на годината

Според анкетата направена од  американското списание за туризам „Travel and Leisure“ (T+L), Хрватска освоила најголем број на гласови и со тоа е најдобрата светска дестинација. Второто место според истата анкета го добила Португалија која пак е на прво место според ...

Повеќе »

Топ 10 најдобри градови во светот за шетање

Ако сакате активен одмор и прошетка низ улиците кои од сите страни ви го одземаат вниманието, тогаш овие топ 10 дестинации не треба да ги заобиколите. Подеднакво се прекрасни за прошетка во сите сезони, и зиме и лете. Минхен Преубави ...

Повеќе »

Саем за студии и туризам „Добредојде во Франција!“

Францускиот институт во Скопје извести дека в четврток, 27 октомври 2016 година, во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје ќе се одржи Саем за студии и туризам „Добредојде во Франција!“. Свеченото отворање на настанот ќе се одржи ...

Повеќе »

Еуролинк осигурување третпат организира бесплатна туристичка тура со наслов „Мапа на културата“

„Мапа на културата“ е дел од платформата за општествена одговорност „Еуролинк- Вашата врска со вистинските вредности“, чија цел е поддржување и афирмирање на македонската култура, уметност и образование. Туристичките прошетки што се дел од проектот „Мапа на културата“ ќе се ...

Повеќе »

Топ 3 најпосакувани светски дестинации според Гугл за 2016

Condé Nast Traveler ја објави листата на „најгуглани“ градови во текот на 2016 година, а меѓу првите три не се најдоа ниту Рим, ниту Лондон, Њујорк, Париз, Токио… Според Гугл, најпосакуваните топ 3 дестинации се: 1. Рејкјавик, Исланд Рејкјавик стана ...

Повеќе »

Уште неколку работи што не сте ги знаеле за околината на Пехчево (флора и фауна)

Истражувањето на околината на Пехчево продолжува во авантуристичко запознавање со богатата флора и фауна како и ендемичниот растителен свет. Центарот на разноврсните лековити растенија може да се каже дека е селото Негрево. Во негова близина може да се најде ендемичното ...

Повеќе »

Некои работи што не сте ги знаеле за околината на Пехчево

Периферијата на Македонија крие во себе многу интересни особености, места и приказни коишто чекаат да бидат откриени и раскажани. Посебно интересна дестинација за задоволување на авантуристичкиот дух, како и за запознавање со единствените природни знаменитости е градот Пехчево и неговата ...

Повеќе »

Во Скопје нов прекрасен хотел и спа – Парк Хотел и Спа

Со нова инвестиција Гемак одбележува 25 години од своето работење. Главниот град добива ново уникатно монденско одбележје. Сместен во  срцето на Скопје, од денес новиот Парк Хотел и Спа ги отвора вратите за сите со префинет вкус и желба за ...

Повеќе »

Впушете се во доживување на убавините на Македонија со големи попусти!

Водечкиот сајт за групни попусти, Grouper.mk, го најавува почетокот на кампањата “Доживеј ја Македонија”, која за прв пат ја лансираше минатата година. “Доживеј ја Македонија” има за цел да ги мотивира граѓаните да ја прошетаат Македонија преку секојдневно објавување на ...

Повеќе »