Шик кујна

Летен крем-десерт од шумско овошје

Неодолив десерт во чаша кој засладува и освежува, идеален за топлите денови. Намирници- 250 грама мешано зрнесто шумско овошје (малини, капини, боровници), 1 потокал, 100 мл слатка павлака, 150 грама свежо младо сирење, кесичка ванилин шеќер. Подготовка Најнапред изгмечете го ...

Повеќе »

Кремаст спанаќ со бешамел сос

Подготовката на спанаќ со млеко претворете ја во посебно јадење на кое секогаш со задоволство ќе се враќате. На комбинацијата додадете гауда или некој друг мек кашкавал по желба, зачинете со омилените зачини и ставете го во рерна за да ...

Повеќе »

Мора да ги пробате – Палачинки со сос од боровници

Ултимативен тренд за ова лето во слатката гастрономија се палачинките полнети со сос од боровници. Одлични се и за појадок, но и како брз десерт после ручекот. Потребни намирници за палачинките – 1 јајце, 130 грама брашно, 250 мл млеко, ...

Повеќе »

Превкусни потпечени палачинки полнети со мелено месо

Дегустирајте ги палачинките полнети со мелено месо и потпечени во рерна. Намирници За тестото – 1 јајце, 2 дл кравјо млеко (полномасно), 2 дл минерална вода, сол, 250 грама пченично брашно. За полнењето – 400 грама мелено месо, 400 грама ...

Повеќе »

Похован модар патлиџан полнет со сув врат и кашкавал

Летно јадење кое ќе ве освои „од прва“ Потребни намирници – 3 средно големи модри патлиџани, 10-15 парчиња сув врат, димена шунка или сличен сувомеснат производ, 10-на парчиња кашкавал по желба (гауда, чедар, едамер, ементалер..), 3-4 лажици брашно, 2 јајца, ...

Повеќе »

Потпечен модар патлиџан полнет со моцарела

Повкусно веројатно не сте го пробале модриот патлиџан. Потребни манирници – 1 поголем патлиџан, 100 грама моцарела, 1 чешне лук, 50 грама путер, магдонос, сол и црн пипер. Подготовка Измијте го патлиџанот и потоа со нож пресечето го надолжно и ...

Повеќе »

Поховано пилешко со пармезан

Едноставно за подготовка и превкусно јадење, а воедно и еден од најпопуларните специјалитети на италијанската кујна. Дегустријате го пилешкото месо на посебен начин – Поло ала пармиџана. Намирници – 100 грама пченично брашно, 2 јајца, 200 грама лебни трошки, 2 лажици ...

Повеќе »

Највкусни тестенини со тиквички

Заборавете на комлицираните шпагети болоњезе или други тешки сосови. Тиквичките се најдобри пријатели на љубителите на италијанската кујна кои немаат многу слободно време. Потребни намирници – 1 килограм тиквички, 1 главица кромид, 2-3 чешниња лук, неутрална павлака, сол, црн пипер, ...

Повеќе »

Летен протеински појадок: Јајца во доматен сос со пармезан и босилек

Овој појадок го спојува најдоброто од летото. Доматите спојте ги со преубавата арома на босилекот и кремастата текстура на јајца во сос. Подготовката на ова јадење нема да ви одземе многу време, само 15-на минути, но во овој појадок ќе ...

Повеќе »

Полнет модар патлиџан на турски начин

Кога модриот патлиџан ќе се наполни со мелено месо и сезонски зеленчук се добива kerniyarik, традиционално турско јадење. Добиениот сочен ручек се сервира со павлака или кисело млеко. Поради богатството на вкусовите, други пропратни додатоци на трпезата нема да ви бидат ...

Повеќе »