Шик кујна

Потпечени полнети тиквички на грчки начин

Лесно, нискокалорично летно јадење на кое никој не може да му одолее. Подгответе го на грчки начин. Количините за овој рецепт се однесуваат на четири порции. Време на подготовка – 1 час и 20 минути. Од намирници потребно ви е ...

Повеќе »

Вкусен сладолед од јаготки за само 45 секунди (видео)

Познатиот готвач Џејми Оливер го споделува рецептот за вкусен домашен сладолед кој се подготвува во неколку чекори. Нека не ве збуни пијалакот кој славниот готвач го употребува во оваа видео-презентаација (Pimm’s), кај нас тешко ќе го најдете, но не се ...

Повеќе »

Сладолед од праски, брз и неодолив рецепт!

Сезоната на сочни праски пристигна, па да го искористиме секој ден уживајќи во оваа превкусна овошка. Од неа направете сладолед на брз начин, а во вкусот сами ќе се уверите. Намирници – 3 зрели праски, 2 лажици сок од лимон, ...

Повеќе »

Сладолед од јаготки со вермут по рецепт на Џејми Оливер

Познатиот готвач Џејми Оливер го споделува рецептот за вкусен домашен сладолед кој се подготвува во неколку чекори. Нека не ве збуни пијалакот кој славниот готвач го употребува во оваа видео-презентаација (Pimm’s), кај нас тешко ќе го најдете, но не се ...

Повеќе »

Брз и превкусен сладолед од лубеница

Дегустирајте го овој исклучително освежителен сладолед од лубеница кој се подготвува многу едноставно. За да го подготвите потребна ви е 1 лубеница која ќе ја исчистите и од која ќе ги отстраните семките. Потоа, исечете ја на ситни коцки. Ставете ...

Повеќе »

Похуван сладолед кој не се пржи

Ако се плашите да пробате да направите пржен сладолед, ви предложуваме да го пробате овој превкусен рецепт на похуван сладолед кој не треба да го пржите. Потребни намирници – сладолед со вкус по желба, 125 грама корнфлекс, 100 грама бисквити Petite ...

Повеќе »

Потпечени тиквички во бешамел сос

Сезоната на тиквички е пред нас, а од оваа намирница се подготвуваат најразлични вкусни јадења. Ние ви предложуваме да го дегустирате специјалитетот од тиквички во бешамел сос. Потребни намирници – 3 средно големи тиквички, 150 грама кашкавал (или пак, моцарела), ...

Повеќе »

Палачинки со спанаќ и печурки

  Солени палачинки кои се добредојдени на секоја трпеза особено кога имаме друштво. Потребни намирници – 1 чаша интегрално брашно, ¼ лажичка сол, 3 јајца, ½ чаша немасно млеко, 2 лажички путер, 1 лажичка маслиново масло, 400 грама сечкани печурки ...

Повеќе »

Топло-ладно: Лава колач, омилениот

На едноставен и брз начин подгответего омилениот колач „топло-ладно“. Потребни намирници: 150 гр путер 200 гр чоколадо 3 јајца 200 гр шеќер во прав 1 шолја брашно 2 пакетчиња ванилин шеќер и калап за мафини. Подготовка Сматете ги јајцата со ...

Повеќе »

3 превкусни рецепти со варени јајца

  Ако се двоумите какво јадење да приготвите употребувајќи ги преостанатите велигденски јајца, еве три супер идеи. Јајца полнети со печурки Намирници – 4 варени јајца, 1 мала главица кромид ситно исечкана, 2 лажици маслиново масло, 150 грама печурки ситно ...

Повеќе »