Шик кујна

Превкусно: Грчка мусака со кремаст горен слој

Постојат различни рецепти за мусака, но грчката мусака е карактеристична по вкусиот кремаст горен слој. Направете муската по оригиален рецепт на грчки начин. Потребни намирици 500 грама мешано мелено месо, 2 модри патлиџани, 3 компири, 3 домати, 1 главица кромид, ...

Повеќе »

Пробајте го, вреди – Чоколаден сутлијаш

Го сакате сутлијашот? Пробајте го овој превкусен десерт на малку поинаков начин. За да го подготвите чоколадниот сутлијаш од намирници потребно ви е – 1 литар млеко, 150 гр ориз, 1 ванилин шеќер, 6 лажици шеќер, 150 гр темно чоколадо, ...

Повеќе »

За мерак: Говедско во фета сос

За да го подготвите потребни состојки се – 4 говедски стека, 4 лажици путер, сол, црн пипер, 8 лажици путер, 2 сечкани кромиди, 500 мл неутрална хопла, 160 грама фета сирење здробено на трошки. Подготовка Зачинете ги стековите од двете страни ...

Повеќе »

Нискокалорични и превкусни: Лазањи без тестенина

Превкусни, нискокалорични лазањи од италијанската кујна. Потребни намирници – 450 грама мелено месо по желба, 1 лажица маслиново масло, 1 кромид, 3 чешниња лук, 800 грама сечкани домати од конзерва, 3 свежи тиквички, 300 грама меко сирење (рикота), 50 грама пармезан, ...

Повеќе »

Вкусен појадок: Кифлички со сладок компир

Сакате поинакви кифлички, а вкусни за прсти да излижете? Тогаш дегустирајте го овој рецепт. Намирници – 1 чаша млеко (1,8 отсто масленост), 7 грама сув квасец, 3,5 чаши пченично брашно (бело), половина лажичка сол, 2 лажици путер (солен), 2 поголеми слатки ...

Повеќе »

Во пресрет на пролетта: Пролетен ролат

Пролетните ролати (Спринг ролс) се едни од најбараните специјалитети на азиската кујна, одлични се за мезе и како предјадење. Иако често пролетните ролатчиња ги поврзуваат со кинеската кујна, овие вкусни парченца се карактеристични во поголем број земји во Азија, од ...

Повеќе »

Суперчоколадни палачинки, децата „лудуваат“ по нив!

Овие палачинки ќе ги исполнат сите соништа на љубителите на чоколада. Состојки – 1о палачинки, 20 грама какао во прав, 2 лажици густин, 1 прстофат сол, 3 јајца, 2 жолчки, 0,50 л. млеко, 200 грама темно чоколадо, 45 грама путер, ...

Повеќе »

Посно ем вкусно: Шпагети со ослич, лук и леблебија

Продолжуваме со посни ем вкусни рецепти. Освежете го вашето посно мени со овој брз, а неодолив рецепт. Не заборавајте, во овој рецеппт леблебијата го дава извонредниот шмек. За брзиот вкусен рецепт потребни се 350 грама шпагети, 250 грама риба – ...

Повеќе »

Компир-мафини со пармезан

Фантатсичен рецепт за подготовка на превкусен компир кој го освои Интернет. Во рецептот освен пармезан, може да додадете и сланина, зачини кои ги сакате, малку моцарела итн. Компирот во секој случај се пече во калап за мафини. Намирници – 8 ...

Повеќе »

Посно ем вкусно: Печени пиперки полнети со грав

Продолжуваме со вкусни а посни рецепти. Овојпат ви предлагаме да зготвите печени пиперки полнети со грав. Потребно е – 500 грама грав, 4 главици кромид, 8 кисели бабури (пиперки) може и од туршија, црн пипер, малку масло. Подготовка Гравот сварете ...

Повеќе »