Шик кујна

Летен рецепт за мерак – Полнети краставици

Специјалитетот полнети краставици ќе го задоволи вкусот и на оние најпребирливите. Нискокалоричен е, совршен за жешките денови и лесно се подготвува. Од намирници потребно е – 2 краставици, 2 главици кромид, 100 грама чадена сланина, 370 грама мешано мелено месо, ...

Повеќе »

Летни палачинки со сезонско овошје

Сте пробале палачинки со мармалад, џем, ореви, крем, нутела…Но што велите за овошни палачинки. Потребни намирници – 200 мл млеко, 3 лажици шеќер, 50 грама чоколада, 1 ванилин шеќер, 100 милилитри коњак, 4 палачинки, зашеќерено овошје, малку свежо сезонско овошје. ...

Повеќе »

Летно задоволство – Сладолед од јаготки

Вистинско освежување во топлите денови. Овој сладолед од јаготки се подготвува лесно и брзо. Намирници – 4 замрзнати банани, 350 грама смрзнати јаготки, половина лажичка екстракт од ванила, 3 лажици млеко. Додадете ги сите состојки во блендер и миксајте додека ...

Повеќе »

Плескавици од тиквички – совршен летен ручек

Превкусен рецепт кој не бара вештина во кујната, а обезбедува здрав нискокалоричен оброк. За да ги подготвите плескавиците од тиквички потребни ви се следниве намирници – две тиквици, 1 јајце, 1 кромид, ½ чаша брашно, сол, 50 грама сирење, црн ...

Повеќе »

Сочно пилешко со кикиритки

Уживајте во беспрекорната комбинација на вкус на пилешко месо сочно подготвено со кикиритки. За да го подготвите овој специјалитет потребно е – 350 гр. пилешки гради, 50 гр. кикиритки без луспа,1 луто пиперче, 1 праз, 2 лажички густин, 3 лажици ...

Повеќе »

Превкусен домашен сладолед од три состојки

Со само три состојки може да направите брзо и едноставно превкусен домашен сладолед. Потребни намирници – две банани, две лажици путер од кикиритки и една лажица какао во прав. Подготовка – Прво, бананите ставете ги во замрзнувач и оставете ги ...

Повеќе »

Новитет на пазарот – Ѓевреци со уникатни вкусови од Жито Лукс

  Жито Лукс започна со производство и продажба на ѓевреци, збогатувајќи ја понудата на пазарот со четири нови вкуса ѓевреци. Класичен, ‘ржан, ѓеврек со маслинки и ѓеврек со суво грозје е новитетот од најголемиот производител во мелничко – пекарската индустрија ...

Повеќе »

Потпечен спанаќ со сирење и пармезан

Оваа нискокалорична намирница може да ја конзумираме на различни начини, па дури и како свежа салата. Сепак, најубавиот рецепт кој го правиме со спанаќ е кога е потпечен со сирење. Еве како да го приготвите ова лесно и многу вкусно ...

Повеќе »

Пилешки крилца со луткаст сос

Превкусните пилешки крилца дегустирајте ги со пикантен луткаст сос кој сами ќе го подготвите. Од намирници потребно е -пилешки крилца(8 парчиња), брашно половина филџан, кромид 1, лук 3 чешниња, чили 1 лажичка, домати 300 грама, пилешки бујон (или коцка од ...

Повеќе »

Пилешко со прелив од мед и лимон

Вкусно јадење кое се подготвува за помалку од половина час. Од намирници потребни се – 4 пилешки стека, 2 лажици путер (солен), 3 лажици мед, сол, мелен пипер, 1 лимон, 1 лажица рузмарин, 2 лажици сечкан магдонос. Подготовка Ставете пилешки ...

Повеќе »