Шик кујна

Која е тајната на совршените домашни колачиња и кифли?

Битолскиот путер е најновиот производ од Бимилк што ги воодушевува сите сладокусци и љубители на вистинскиот вкус на путерот. Битолскиот свеж путер е создаден од најквалитетни суровини. Неговиот совршен мирис и вкус им дава нов живот на сендвичите, на колачите ...

Повеќе »

Кремаст сладолед од банана и путер од кикиритки

Брз, вкусен, кремаст сладолед кој ќе ве освежи во топлите денови. Сладолед од банана и путер од кикирики – Бананата ја замрзнуваме заедно со кората, потоа ја лупиме и сечкаме на мали парченца, ја ставаме во блендер и додаваме 1 лажица ...

Повеќе »

Брза пита од тиквички и сланина

Ќе ве освои со вкусот, но и со едноставноста на подготвувањето. Ако сте за лесен, брз ручек, дегустирајте ја питата со тиквички и сланина. Од намирници потребни се – 1 поголема тиквичка, 2 лажици кисела павлака, 1 чаша брашно, 2 ...

Повеќе »

Лесно и превкусно -Пилешки срца во пикантен сос

За пријатен и лесен летен ручек, дегустирајте го специјалитетот Пилешки срца во пикантен сос. Брзо се подготвува, превкусен е, а ќе ве чини помалку од 250 денари. Потребни намирници – 250 грама свежи или замрзнати пилешки срца, 1 главица кромид, ...

Повеќе »

Шпагети пита – неверојатно добар вкус!

Шпагети-питата е лесна за подготовка и ефектна на поглед, а ќе ги освои сите љубители на тестенини. Намирници – 3 јајца, 2 филџана сос од домати, 1 кромид, 70 грама рикота сирење (или урда), 50 грама пармезан, 400 грама мелено ...

Повеќе »

Летен крем-десерт од шумско овошје

Неодолив десерт во чаша кој засладува и освежува, идеален за топлите денови. Намирници- 250 грама мешано зрнесто шумско овошје (малини, капини, боровници), 1 потокал, 100 мл слатка павлака, 150 грама свежо младо сирење, кесичка ванилин шеќер. Подготовка Најнапред изгмечете го ...

Повеќе »

Кремаст спанаќ со бешамел сос

Подготовката на спанаќ со млеко претворете ја во посебно јадење на кое секогаш со задоволство ќе се враќате. На комбинацијата додадете гауда или некој друг мек кашкавал по желба, зачинете со омилените зачини и ставете го во рерна за да ...

Повеќе »

Мора да ги пробате – Палачинки со сос од боровници

Ултимативен тренд за ова лето во слатката гастрономија се палачинките полнети со сос од боровници. Одлични се и за појадок, но и како брз десерт после ручекот. Потребни намирници за палачинките – 1 јајце, 130 грама брашно, 250 мл млеко, ...

Повеќе »

Превкусни потпечени палачинки полнети со мелено месо

Дегустирајте ги палачинките полнети со мелено месо и потпечени во рерна. Намирници За тестото – 1 јајце, 2 дл кравјо млеко (полномасно), 2 дл минерална вода, сол, 250 грама пченично брашно. За полнењето – 400 грама мелено месо, 400 грама ...

Повеќе »

Похован модар патлиџан полнет со сув врат и кашкавал

Летно јадење кое ќе ве освои „од прва“ Потребни намирници – 3 средно големи модри патлиџани, 10-15 парчиња сув врат, димена шунка или сличен сувомеснат производ, 10-на парчиња кашкавал по желба (гауда, чедар, едамер, ементалер..), 3-4 лажици брашно, 2 јајца, ...

Повеќе »