Шик кујна

Петровденска пита од јаболка – традиционален рецепт

Трпезата на Петровден, доколку го славите, разубавете ја со традиционална пита од јаболка. Намирници – 500 грама тенки кори за пита, 1,5 килограм јаболка, цимет, шеќер, гриз, масло. Подготовка – Јаболките исчистете ги и изрендајте ги. Земајте по 3 кори. ...

Повеќе »

Летна салата од ослич – прсти да излижеш!

Дегустирајте ја лесната салата од ослич која може да се јаде и со препечен леб како домашна паштета. За да ја подготвите потребно е – 1 кг ослич, 1 морков, 4 компири, 1 лук, половина филџан маслиново масло, малку црн ...

Повеќе »

Вкусни Нутела кекси – се топат во уста!

Колачињата ќе ги подготвите брзо употребувајќи само четири намирници. За да ги подготвите потребно е – половина филџан брашно, 1 јајце, 1 филџан Нутела, 1 лажичка прашок за печиво. Подготовка Загрејте ја рерната на 180 степени, сите состојки добро имешајте ...

Повеќе »

Паста карбонара со тиквички и сланина

Летно јадење кое штом го пробате ќе го ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка ...

Повеќе »

Пилешко полнето со мортадела и моцарела во сос од кашкавал

Брз и неодолив ручек со омилените состојки. Потребни намирници – 100 грама мортадела (или шунка), 100 грама моцарела (сирење), 600 грама пилешки гради, 1 мала кисела павлака, 2-3 чешниња лук, 100 грама кашкавал, 1 мала ќесичка сенф, сол и црн ...

Повеќе »

Совршена виенска шницла

Виенската шницла (Wiener schnitzel) попозната меѓу народот како бечка шницла, е традиционално австриско и германско јадење. На почетокот се приготвувало од свинско месо, а подоцна само од телешка кртина, која потоа се пржи во јајце и презла. Со векови се ...

Повеќе »

Најсладок сладолед за ова лето: Сладолед од кокос со чоколада

За подготовка на овој сладолед потребни ви се 60 милилитри слатка павлака и 450 милилитри кокосово млеко. Слатката павлака изматете ја во шлаг, додадете го кокосовото млеко и се заедно нежно измешајте. Важно е да знаете дали употребувате засладено кокосово ...

Повеќе »

Шаран во пиво – рецепт за летно уживање

Подгответе ја рибата на вистински начин и уживајте во совршениот ручек. Од намирници потребни се – 1 килограм исчистен шаран (без глава), сол, црн пипер, 1 лажица путер или маргарин, 1 главица кромид, сечкан магдонос, ½ страк ситно сечкан праз, ...

Повеќе »

Вкусна и лесна – супа од домати

Нема подобро време од летото за вкусна, диетална супа од домати со која може да замените оброк. Се препорачува при секоја диета, но и како добар почеток на секое гурманско мени. Содржи многу малку калории, сепак заситува, а во текот ...

Повеќе »

Мафини со праски – летно гастро задоволство

Може да ги јадете за појадок, како десерт после ручекот или вечерата, како меѓуоброк…во секој дел од денот тие ќе ви донесат големо задоволство. За да направите 16 мафини со праски потребно е – 3 филџани брашно, 1 лажица цимет, ...

Повеќе »