Дизајн

Во „Јавна соба“ се случува голем дизајн-базар на 9. и 10. јануари 2016

Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ ја организира првата голема распородажба на дизајн–производи со 100% македонски предзнак, која се реализира на 9. и 10. јануари од 10 до 21 часот. За прв пат мебел, облека, накит, аксесоари и други производи ...

Повеќе »

Вреди да се посети, Think – House of Furniture: Концептуална продавница за мебел

Скопје го доби првото место во кое што љубителите на добро дизајнираниот мебел ќе можат да се чувствуваат како дома. А, дека во Think – House of Furniture навистина ќе биде така, се потврдува и со нивната филозофија – „Ние ...

Повеќе »

Креирајте приказна од амбалажен отпад и освојте 30.000 денари

  Конкурсот на Пакомак, Trash for art 2015 како и секоја година е одлична прилика за еколошки ангажираните уметници и креативци, кои сакаат својата приказна да ја раскажат низ стари лименки, пластични и стаклени шишиња, тегли, капачиња, картонски кутии, конзерви, ...

Повеќе »

@Home со нов продажен објект

Познатиот бренд @Home по повод јубилејното петгодишно постоење, својот роденден ќе го прослави со отварање на нов продажен објект во Скопје. Лоциран во градскиот парк, во делот на Техномаркет, овој салон ќе биде прилика повеќе за граѓаните кои уживаат и ...

Повеќе »

Елката од Барбери блесна во хотел Клариџис

Во легендарниот лондонски хотел Клариџис (Claridge’s) е поставена елката дизајнирана од модната куќа Барбери, поточно од Кристофер Бејли. Хотелот секоја година во новогодишното украсување соработува со некои од најпознатите дизајнерски имиња, а ланската година таа чест ја имаа Долче и ...

Повеќе »

Реновирани Телеком продавниците во Гостивар и Охрид

Двете продавници нудат интерактивен продажен концепт со мултимедијално искуство за корисниците. Македонски Телеком денеска ја пушти во употреба реновираната продавница во Гостивар, којашто нуди атрактивен, модерен и пред сè пријатен амбиент за корисниците. Со реновирањето, Телеком продавницата во Гостивар доби ...

Повеќе »

Новите Џејмс Бонд автомобили на Јагуар

Јагуар Ленд Ровер ја прослави својата соработка со легендарните Џејмс Бонд филмови, претставувајќи ги новите автомобили кои ќе ги гледаме во филмот Spectre. Во присуство на бизнисмени, љубители на автомобилизмот, соработници на Јагуар и гости од филмскот свет, компанијата ги ...

Повеќе »

Отворена втората реновирана Телеком продавница во Куманово

Продавницата нуди интерактивен продажен концепт со мултимедијално искуство за корисниците. Македонски Телеком денеска ја пушти во употреба втората реновирана продавница во Куманово. Со реновирањето, во целост е променет изгледот на Телеком продавницата  која има сосем нов современ дизајн, а при ...

Повеќе »

Куќата на Микеланџело во Тоскана оди на продажба

Тосканската куќа која еднаш му припаѓаше на италијанскиот сликар и скулптор Микеланџело Буанароти, креаторот на прекрасната Систинска капела во Рим, оди на продажба. Има заинтересирани? Еден од најпрефинетите и најталентираните италијански сликари, освен за уметноста имал и префинети афинитети за ...

Повеќе »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Облечи ме во храна!

На илустраторот Гречен Роерс овошјето и зеленчукот му послужи како инспирација за да ги облече своите модни хероини. Илустрациите на Роерс покажуваат како храната може да се носи на црвениот килим, доколку се трансформира во креација. Не можевме да одолееме ...

Повеќе »