Дизајн

Кога уметноста служи како модна сцена

Може ли да има подобра сцена за претставување на една дизајнеркса колекција отколку уметничката сцена? На наше задоволство, се почесто модните писти се трансформираат во уметнички перформаски вклучувајќи и уметнички инсталации. Со цел да го привлечат вниманието на своите нови ...

Повеќе »

Продажниот Саем на накит почнува утре

 „НАКИТ 2016“ кој ќе има продажен карактер и е наменет за пошироката публика, за познавачите на добриот накит, за љубителите на модните дадотоци, за конзументите на добрата атмосфера и забава, започнува утре (7 октомври) и ќе трае до 9 октомври. ...

Повеќе »

НАКИТ 2016 – Саем за накит и модни додатоци со продажен карактер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Во организација на Јавна Соба и „KAPKA Jewelry“, од 7 до 9 октомври во просториите на Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, ќе се одржи првото издание на Саем за накит и модни додатоци, „НАКИТ 2016“. „НАКИТ 2016’  ќе ...

Повеќе »

Патики од неверојатни 132.000 долари!

Патиките Bushemi – 100 мм Diamond се најскапите патики во светот, а чинат неверојатни 132.000 долари! Направени се од екстремно квалитетна кожа, но тоа што ги прави баш толку скапи се дијамантите од 11.5 карати, како и логото изработено од 18-каратно злато. ...

Повеќе »

Повик за учество на работилница за „Design Thinking“

  Во рамките на проектот ДИЗАЈН ПРЕДИЗВИК /DESIGN CHALLENGE/, дизајнерките на накит Јана Ацевска и Мима Пејоска, по втор пат, организираат дводневна бесплатна работилница за ДИЗАЈН РАЗМИСЛУВАЊЕ /DESIGN THINKING/. ДИЗАЈН РАЗМИСЛУВАЊЕ /DESIGN THINKING е креативен пристап преку кој се решаваат комплексни ...

Повеќе »

NIKE патики кои сами се врзуваат: „Враќање во иднината“ стана реалност

Лани, Најк привлече големо внимание кога ги најави патиките инспирирани од филмот „Враќање во иднината“ – патики кои сами се врзуваат. Сега веќе се знае и датумот кога ваквите патики ќе бидат достапни во продажба – 28 ноември. Најпрво ќе бидат ...

Повеќе »

Каубој – чизмите од Џузепе Ѕаноти по кои „полудеа“ трендсетерките

За околу четири илјади долари може да бидете сопственик на уникатните чизми од италијанскиот дизајнер на чевли Џузепе Ѕаноти кои веќе се достапни на Интернет продажба, како и во неколку луксузни стоковни куќи низ светот. Чизмите „Невада каубој“ имаат потпетица ...

Повеќе »

Ајфон 7 – елегантен, водоотпорен и отпорен на прашина

Завчера беа претставени  iPhone 7 и iPhone 7 Plus. Наместо класични слушалки Епл со новиот дизајн понуди две опции – една при која слушалките се приклучуваат на полначот за батерија, а втората е безжична варијанта наречена AirPods. Освен вообичаените бои ...

Повеќе »

Poised Taupe – боја која ќе доминира во 2017 година

Компанијата Шервин енд Вилијамс ја најави бојата која ќе доминира во 2017 година, а таа е наречена  Poised Taupe (SW 6039). Станува збор за специфична нијанса на сива која одлично се комбинира со сите неутрални бои, но и со пастелните ...

Повеќе »

Совршен спој – Huawei P9 Lite и паметна алка Huawei A1

Специјална промотивна понуда која комбинира стилски иновации и активниот начин на живот Нова специјална понуда на Huawei – Huawei P9 Lite и смарт алка Huawei A1, комбиниција на софистициран дизајн, одлична изведба, релевантни можности и неповторлив шик стил. Од 1 ...

Повеќе »