Дизајн

Како се создаваат чантите „Диор“

„Вог Париз“ го објави видеото во кое се претставува, чекор по чекор, процесот на создавање на една чанта „Диор“. Можеби ќе бидете зачудени, но и секако маѓепсани, од оваа две минутна приказна во која главната улога ја има вештата човечка ...

Повеќе »

Оливија Палермо дизајнираше „паметна“ чанта

Во сорабока со луксузната марка Аспинал од Лондон, Оливија Палермо дизајнираше чанта во која е вграден полнач за мобилен телефон и таблет. „Паметната“ чанта со елегантен дизајн ќе биде достапна во 11 бои. Внатрешните прегради пак, поради практичност, се направени ...

Повеќе »

Нова верзија од најпопуларната видео игра„Top Eleven“ започнува и на IOS и Андроид

„Top Eleven Be a Football Manager” (единаесетте најдобри – биди фудбалски менаџер), светски најпопуларната онлајн крос-платформа за спортски видео игри, вчера ја лансира верзијата 2015 која е достапна на IOS и Андроид. Играта има 100 милиони регистрирани корисници од целиот ...

Повеќе »

Каталеја, за свадба како од бајките

Како започна приказната на Каталеја?Во една зимска идилична ноќ, со порив на инспирација… Свадбата може да помине со уживање и без нервози благодарение на Каталеја. Како? Декорирањето започнува каде што и започнува целата приказна, во домот на момчето. Поретко се кити ...

Повеќе »

Ричард Бренсон го отвори првиот Вирџин хотел од предвидените 20

Првиот „Вирџин хотел“ се отвори вчера во Чикаго и личи повеќе на домот на Кристијан Греј отколку на стандарден луксузен хотел, а тоа и можеше да се очекува од Бренсон. „Одамна сонував да отворам синџир на убави, удобни, забавни хотели ...

Повеќе »

Лесен шопинг со огледалото Мемо

Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал шопингот ако не би требале да ја пробате облеката која ја купувате? Со помош на огледалото Мемо и тоа е можно. Модерната технологија вградена во ова огледало ги решава женските проблеми на ...

Повеќе »

Луксуз во движење: Новиот Мерцедес F 015 изгледа како донесен од иднината

Производителот на автомобили Мерцедес го претстави својот нов модел Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion на CES 2015 во Лас Вегас. Новиот Мерцедес изгледа како да е донесен од иднината. Со иновативниот луксузен модел, Мерцедес покажа дека автомобилот не е ...

Повеќе »

ИНУ – нова ѕвезда меѓу скутерите

Само да го погледнете, ќе помислите дека се работи за некоја вселенска машина од новиот филм „Војна на ѕвездите“. Овој електричен скутер ИНУ може да се спакува за само пет секунди. Оваа луксузна „играчка“ беше претставена неделава на ЦЕС 2015 ...

Повеќе »

Зграда инспирирана од доминоефектот кој доаѓа од капки вода

30-катната Бандра Ом во Мумбаи е една од нашите омилени нови луксузни станбени згради. Со нејзината нежна, заоблени силуета повеќе личи на уметничко дело отколку на зграда. Дизајнирана е од студиото Сајбертексчр од Хонг Конг, а концептот на кулата е ...

Повеќе »

10.000 долари чинат најскапите празнични честитки

„Гилдед ејџ гретинг“ и годинава ги понуди на пазарот најскапите празнични честитки. Една чини 10.000 долари. Специјалните честитки се направени од кожа, а декорирани се со 23-каратно злато и скапоцени камчиња. Сите се направени рачно, а за изработка на една ...

Повеќе »