Дизајн

Нова колекција од IKEA – Прослава на несовршенството

Новата колекција од Икеа е насловена INDUSTRIELL, а фокусот е на рачно изработен мебел со достапна цена. За реализација на колекцијата, биле развиени нови начини на обработка на дрвото, стаклото, керамиката и текстилот, а крајниот резултат е „несовршени“ производи. Целта на ...

Повеќе »

Најпосакуван моден додаток – Очилата за сонце D’Artiste

Меѓу сезонските хит модни парчиња се најдоа очилата за сонце од летната колекција на Џорџо Армани. Очилата за сонце се од колекцијата D’Artiste, а карактеристични се по ексцентричните леќи со цветови, како и по ретро кружниот облик. Очилата се во ...

Повеќе »

IKEA ја претстави колекцијата за уредување на надворешниот простор

Со зголемувањето на температурите, деновите стануваат подолги и сонцето се појавува (сеуште) срамежливо, па време е да погледнете од прозорците, да излеземе на балконите и во дворовите и да размислиме за уредување на надворешниот простор. Новата колекција на ИКЕА за ...

Повеќе »

Од денес официјално започнува продажбата на најновите Самсунг Галакси С9 и С9+ во Македонија

Со новите Самсунг Галакси С9 и С9+ до подобра и супер забавна модерна комуникација со супер бавно “slow-mo” видео, најдобра камера за снимање при слаба осветленост, пиктографи за изменета реалност за поперсонализиран начин на изразување     По официјалното претставување ...

Повеќе »

Новиот смартфон VIVAX Fly V1 е едноставно „Предобар“!

Хрватскиот бренд VIVAX го лансираше својот најнов телефон во Македонија   Хрватскиот бренд VIVAX отвора нови поглавја на пазарот. Денес во Македонија за прв пат може да се најде најновиот VIVAX Fly V1. Како компанија која полека и сигурно напредува ...

Повеќе »

Gentlemen’s Expo: Македонија има публика за настани кои ја негуваат високата естетика

„Божиновски часовници и накит“ се претстави на првиот саем за мажи „Gentlemen’s Expo“ Најпознатиот часовничарски бренд во Македонија „Божиновски часовници и накит“ беше дел од  првото издание на саемот за мажи  „Gentlemen’s Expo“, каде што посетителите преку интерактивни презентации имаа ...

Повеќе »

Уредете го работниот простор за похармоничен живот и подобро расположение

Не постои полесен и подобар начин за работа, релаксација или опуштање, од престој во уреден хармоничен простор! Нашата радост е поврзана со сетилото за вид и мирис кои најдиректно влијаат на нашето однесување и енергија. Токму затоа доколку во својата ...

Повеќе »

Објавен Конкурсот за стипендии на Семос Академија на тема „Звукот на градот“

Семос Академија распиша Конкурс за доделување стипендии на тема „Звукот на градот“ за академската 2018/2019 година за образовните профили Графички дизајнер и Веб дизајнер. Конкурсот ќе трае 10 недели, односно сите кандидати кои ги исполнуваат условите, своите пријави ќе може ...

Повеќе »

Се отвора 17-тиот Зимски салон

Седумнаесеттото издание на „Зимски салон“, врвната изложба на дела од автори од Македонија и странство ќе биде отворена на 16ти февруари, (петок), 2018 година во Чифте Амам со почеток во 20 часот. Годинешната зададена тема на која се работени делата ...

Повеќе »

Huawei го претстави P smart на македонскиот пазар – нов стилски Smartphone за младите корисници

Huawei пушти во продажба нов модел на македонскиот пазар во почетокот на февруари месец. Смартфонот P smart доаѓа со новиот EMUI 8.0 – оперативниот систем (базиран на Андроид 8.0) и со дизајн фокусиран на својот FullView дисплеј. Со ексклузивен Face ...

Повеќе »