Дизајн

Запознајте ја Ламили, првата реална модна кукла

Николај  Лам си постави цел да создаде модна кукла обликувана како вистинска девојка, а не како „совршената“ нереална Барби. Минатиот март Лам започна кампања за собирање на финансиски средства за да ја направи реалната кукла, и сега таа е тука, ...

Повеќе »

Чанти што ве „гледаат“

Тренд за актуелната сезона кој го форсираат некои од модните дизајнери се чантите кои имаат форма на лица или пак со принт на лице или очи. Необичните чанти и понатаму остануваат модерни, но сега тие не мора да се во ...

Повеќе »

Фасцинантна божиќна елка пред Рокфелер центар со ѕвезда Сваровски од 25.000 кристалчиња

Огромна ѕвезда направена од Сваровски кристали е поставена на врвот на божиќната елка која по 11 пат ќе го краси просторот на Рокфелер центарот во Њујорк. Елката традициоално е донесена од Норвешка повторно ќе биде во центарот на вниманието на ...

Повеќе »

Славење на монограмот на Луј Витон

Минатиот петок во њујоршкиот Музеј на современа уметност (МоМА) беше одржана гала вечера во организација на Луј Витон. Приемот беше напарвен во чест на шестмината иконокласти кои беа поканети од Луј Витон, да го реинтерпретираат монограмот, симболот на Луј Витон кој ...

Повеќе »

Инспирација за декорирација на бутик: Волшебната детска шума на Долче и Габана

Здружувајќи се со Венити Фер Италија (за маркетиншка поддршка), Долче и Габана го трансформираа детскиот бутик на миланската Корсо Венеција во волшебна шума за најмалите. Ентериерот на детскиот бутик на Долче и Габана сега содржи дрва со црвени јаболки, бувови ...

Повеќе »

Како да направите атракции од чоколада

Чоколадата може да послужи како материјал за да ги покажете вашите уметнички вештини. А чоколадните атракции не само што се привлечни, туку се и многу вкусни. Кој воопшто може да одолее на чоколадата? Секое ново истражување поврзано со чоколадата и ...

Повеќе »

Ноќ на вештерките: Креативни идеи за декорација на домот

Тиквата е карактеристична декорација за Ноќта на вештерките. Од неа може да се направат различни страшни ликови, весели ликови, но може да послужи и само како практичен и интересен украс во домот. Тиквата има тврда кора, па затоа подолго се ...

Повеќе »

Едноминутна прошетка низ Фондацијата Луј Витон

Францускиот моден гигант Луј Витон им обезбеди на своите фанови можност да погледнат во внатрешноста на Фондацијата Луј Витон. Фоднацијата Луј Витон ги отвори вратите за јавноста. Самиот објект пак влијае на зацвстувањто на имиџот на брендот како шампион во ...

Повеќе »

Луј Витон модна фотографија

Во издание на познатата книжарница и издавачката куќа Рицоли од Њујорк, излезе во печат книгата со модни фотографии направени за Луј Витон (“Louis Vuitton Fashion Photography”). Со фотографии од 1920 година па се до денес, таа  е своевидна илустрирана историја на ...

Повеќе »

Со блусмарт нема да го загубите куферот

Благодарение на вградената блутут технологијата, куферерот никогаш нема да го загубите и секогаш ќе знаете каде е. Најспосле, никој нема да може ни да ви го украде. Блусмарт е новиот систем кој се вградува во куферот, се поврзува со вашиот ...

Повеќе »