Икони на стилот

ikoni na stilot

За За Габор, беше и ќе остане модна инспирација

Вчера, на 99-годишна возраст, од срцев удар почина познатата глумица За За Габор. Родена во Будимпешта, кариерата ја започнала во Виена на само 15-годишна возраст , а во 1936 година била избрана за Мис на Унгарија. Понатаму животот го продолжува во ...

Повеќе »

Поглед одблизу на најзначајните креации во филмот „Џеки“

Во кината низ светот актуелен е биографскиот филм „Џеки“ во кој е претставен животот на Џеклин Кенеди во периодот по атентатот на претседателот Кенеди. Актерката Натали Портман ја има улогата на вдовица која тагува по сопругот, во филмот во режија ...

Повеќе »

Розовото палто на Џеки Кенеди

Ни 50 години по смртта на американскиот претседател Џон Кенеди приказните не престануваат. Сликата пак на неговата сопруга, облечена во розово палто, остана во сеќавање, а токму тоа палто стана и траен симбол на трагедијата. Стилот на Џеки Кенеди ретко ...

Повеќе »

Збогум, Соња Рикел!

Француската модна дизајнерка Соња Рикел вчера почина во Париз на 86-годишна возраст. Нејзината модна приказна беше многу револуционерна, а започна во 1968 година со отворањето на првиот бутик на Rue de Grenelle. Набрзо Рикел станува амбасадорка на парискиот стил акцентирајќи ја ...

Повеќе »

Бади Винкл – модерна модна икона на социјалните мрежи

За 88-годишната Бади Винкл слободно може да кажеме дека е модерна модна икона на социјалните мрежи. Самата вели дека се чувствува млада во духот, но и во телото. Секојдневно ги расположува своите над 2 милиони следбеници на Инстаграм и Твитер ...

Повеќе »

Збогум, Дејвид Боуви!

Во својот дом, во 69-та година од животот, на 10 јануари, опкружен со семејството, после храбри 18 месеци борба со ракот, почина рок легендата Дејвид Боуви. Во текот на животот Боуви ги вмеша своите прсти во уметноста, музиката, поп културата и ...

Повеќе »

Жорж Ежен Осман, човекот кој го смени лицето на Париз

Жорж Ежен Осман, познат и под името барон Осман, понекогаш и како Хаусман, е познат во светот како најзаслужен за денешниот изглед на Париз. Творец е на арондисманите (на кои градот е поделен), негова идеја е главните точки на градот ...

Повеќе »

Рудолф Нуреев, првата поп-икона на балетот

Еден од најзначајните балетски играчи на 20 век, а можеби и најдобар балетан на сите времиња, кој почина од сида на 55-годишна возраст, покрај другото беше и најсензационален азилант на своето време. Со својата таинствена личност стана и прва поп-икона ...

Повеќе »

Краток водич низ Гаудиевата Барселона

Антони Гауди животот го помина во градот чие лице засекогаш го измени со своите необични, луцидни градби. Неговите градби воедно се и скулптури, кои привлекуваат милиони посетители секоја година. Поради неговите креации се добива впечаток дека Барселона е повеќе од ...

Повеќе »

Мерилин Монро, последен разговор со осамената девојка

Последните интервјуа на Мерилин Монро дадени на новинарот на кој му веруваше, Ричард Меримен, личеа на исповед. Интимна исповед за нејзиното детство, за товарот на славата, за зависта на луѓето, интересите на филмските студија. Серијата исповеди беа објавени во списанието ...

Повеќе »